válkaČeskoslovenskoobjevy

Žil Cary Grant dvojím životem? Pětkrát ženatý herec měl prý raději muže

Žil Cary Grant dvojím životem? Pětkrát ženatý herec měl prý raději muže
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Cary Grant (1904-1986) patří k nejznámějším milovníkům stříbrného plátna. Na milostné romance nebyl chudý ani jeho soukromý život, ve kterém se stihl rovnou pětkrát oženit. Přesto visí nad jeho sexuální orientací dodnes otazníky.

Simona Knotkova 4. května 2019

Carymu Grantovi bylo osmnáct let, když se rozhodl hledat štěstí v New Yorku. Tehdy vystupoval na veřejnosti ještě pod rodným jménem Archibald Alexander Leach a vydělával si na živobytí pouličním prodejem kravat nebo účinkováním v kabaretech. V lednu roku 1925 se setkal s australským imigrantem Orrym-Kellym. Oba muži spolu začali bydlet a snili o tom, že jednoho dne prorazí v Hollywoodu – Cary jako herec, Orry jako kostýmový návrhář.

Jak prozrazuje návrhářova autobiografie Women I’ve Undressed (Ženy, které jsem svlékl), která byla dlouhé roky považována za ztracenou, vztah mezi oběma muži byl napjatý a provázelo ho množství sporů. Na nejednom místě knihy se ale objevují narážky poukazující na to, že mezi dvojicí možná bylo něco víc než pouhé přátelství. Tuto teorii podporuje i stejnojmenný australský dokument, který byl natočen v roce 2015.

Orry-Kelly spolupracoval za svého života s množstvím hvězd, od Bette Davis přes Marilyn Monroe po Ingrid Bergman.

Orry-Kelly spolupracoval za svého života s množstvím hvězd, od Bette Davis přes Marilyn Monroe po Ingrid Bergman.

„New York byl městem svobodných pánů. Byli jste obklopeni muži, kteří otevřeně žili způsoby, jaké byste si zpátky doma ani nedokázali představit,“ říká ve snímku filmový historik William J. Mann. Podle scenáristky Katherine Thompson mohly být projevy agrese jedním ze znaků homosexuality. „Fyzické násilí mezi homosexuálními muži nebylo nic ojedinělého. Kombinace odporu k sobě samému a zmatku se odrážela ve rvačkách. Podle jedné příhody Grant Kellyho taky vyhodil jednou z auta,“ říká.

Jeden z nejslavnějších hollywoodských designérů, oceněný třemi Oscary, píše dál o Grantově posedlosti blondýnkami, která mu však nebránila v tom, aby se herec „pokaždé vrátil zpátky domů k němu“. Později v Hollywoodu se herec seznámil s kolegou Randolphem Scottem, se kterým si pořídil společný dům. Právě důvěrné přátelství se Scottem mělo být jednou z údajných příčin krachu manželství, které měl Grant s herečkou Virginií Cherrill. Ani další svazky neměly dlouhé trvání, což jenom živilo teorie, že herec je ve skutečnosti gay. V tehdejším homofobním prostředí filmového průmyslu však bylo nemyslitelné, aby muž něco takového přiznal.

Grant a Scott ve svém hollywoodském domě.

Grant a Scott ve svém hollywoodském domě.

Proti těmto teoriím stojí prohlášení jeho jediné dcery Jennifer, která ve svých pamětech píše, že otec si podobné fámy ve skutečnosti užíval, protože „mnoho žen se o to víc poté snažilo tato tvrzení vyvracet“. Sám Grant jednou režisérovi Peteru Bogdanovitchovi řekl, že „proti gayům nic nemá, jen zkrátka není jeden z nich“. Ať už byla jeho sexuální orientace jakákoliv, nijak tím neutrpěla jeho image nejstylovější mužské ikony všech dob. Spisovatel Ian Flemming přiznal, že při vzniku bondovek tvořil Bondovu postavu s předobrazem Caryho Granta v hlavě – a první Bond, Sean Connery, byl do role vybrán také proto, že byl Grantovi typově podobný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu