válkaČeskoslovenskoobjevy

Žijeme v období, kdy na Zemi dopadá nadprůměrné množství meteoritů

Žijeme v období, kdy na Zemi dopadá nadprůměrné množství meteoritů
Zdroj: iflscience.com

Za posledních 250 milionů let se počet dopadů meteoritů na Zemi ztrojnásobil oproti období před 750 miliony let. Naše epocha je tak v tomto ohledu poměrně nebezpečná.

Tomáš Chalupa 14. února 2019

Výzkum dopadů meteoritů se objevil v odborném magazínu Science. Výsledek je podle autorů jasný, posledních 250 milionů let dopadají meteority na Zemi, ale také na Měsíc, zhruba trojnásobně často, oproti dobám ještě dávnějším. Pořád ale nejde z pohledu lidstva o nic dramatického. Vědci měřili dopady meteoritů, které v zemi vytvořili kráter o průměru alespoň 10 kilometrů. V dobách před 750 miliony lety takový meteorit dopadl na Zemi průměrně jednou za 3 miliony let, v období 250 milionů let už to bylo průměrně za 1 milion let.

Zdá se to jako nepodstatná marginálie, jako by vědci neměli co dělat. Je ale potřeba si uvědomit, že dopad takového meteoritu by s největší pravděpodobností vrátil lidstvo někam do doby kamenné. Znamenalo by to katastrofu nebývalých rozměrů.

Zajímavé je, že po dopadech meteoritů je je jen minimum stop. Čas je totiž zahladil a dnes je již nelze příliš dobře rozeznat. Vědcům se mravenčí prací podařilo najít množství velmi starých kráterů, které jsou dnes spíše jen údolími, proláklinami nebo třeba jezery.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu