
Za posledních 250 milionů let se počet dopadů meteoritů na Zemi ztrojnásobil oproti období před 750 miliony let. Naše epocha je tak v tomto ohledu poměrně nebezpečná.
Výzkum dopadů meteoritů se objevil v odborném magazínu Science. Výsledek je podle autorů jasný, posledních 250 milionů let dopadají meteority na Zemi, ale také na Měsíc, zhruba trojnásobně často, oproti dobám ještě dávnějším. Pořád ale nejde z pohledu lidstva o nic dramatického. Vědci měřili dopady meteoritů, které v zemi vytvořili kráter o průměru alespoň 10 kilometrů. V dobách před 750 miliony lety takový meteorit dopadl na Zemi průměrně jednou za 3 miliony let, v období 250 milionů let už to bylo průměrně za 1 milion let.
Zdá se to jako nepodstatná marginálie, jako by vědci neměli co dělat. Je ale potřeba si uvědomit, že dopad takového meteoritu by s největší pravděpodobností vrátil lidstvo někam do doby kamenné. Znamenalo by to katastrofu nebývalých rozměrů.
Zajímavé je, že po dopadech meteoritů je je jen minimum stop. Čas je totiž zahladil a dnes je již nelze příliš dobře rozeznat. Vědcům se mravenčí prací podařilo najít množství velmi starých kráterů, které jsou dnes spíše jen údolími, proláklinami nebo třeba jezery.