válkaČeskoslovenskoobjevy

Židovský obchodník odkoupil před válkou Hitlerovy obrazy. V roce 1938 ho v dopise žádal o pomoc

Židovský obchodník odkoupil před válkou Hitlerovy obrazy. V roce 1938 ho v dopise žádal o pomoc
Zdroj: dirkdeklein.net

Původem maďarský Žid Samuel Morgenstern (1875) vlastnil před válkou obchod ve Vídni. V roce 1911 nebo 1912 koupil tři obrazy, které mu přišel nabídnout mladý Adolf Hitler. Právě ten se stal o dvě dekády později i posledním záchranným bodem, který měl prodavače zachránit od jisté zkázy.

Simona Knotkova 16. října 2017

Ironicky to byl také Žid, právník Josef Feingold, který Hitlerovy malby později odkoupil. Ani jeden z mužů tehdy nemohl mít tušení, jak velkou roli mladý výtvarník v jejich životě sehraje.

Jeden z koupených obrazů.

Jeden z koupených obrazů.

Komplikace pro Morgensterna a jeho manželku Emmu nastaly krátce po připojení Rakouska k Německé říši v březnu roku 1938. Na podzim téhož roku došlo k arizaci a Morgenstern přišel o všechny své obchody a sklady. Starý pár se rázem ocitl bez příjmů a neměl dostatek financí na to, aby ze země vycestoval.

Zoufalý muž měl před sebou jediné řešení – jako bývalý obchodní partner napíše samotnému Adolfu Hitlerovi a poprosí ho o pomoc. Dopis byl odeslán 11. srpna z Vídně a o tři dny později už ležel na stole Führerovy kanceláře. Některý z úředníků do něho musel napsat poznámku „Žid!“. Do Hitlerových rukou list však nikdy nedorazil a 19. srpna se vrátil zpátky do Vídně, kde byl založen na ministerstvu financí a dalších padesát šest let tam ležel.

Morgensternův dopis přeložený do angličtiny

Morgensternův dopis přeložený do angličtiny

Osud pro manžele Morgensternovi byl poté nevyhnutelný. Nejprve jim sebrali dům a přesunuli je do židovského ghetta v Leopoldstadtu. Odtud byli 28. října 1941 deportováni do ghetta v Lodži. O dva roky později zde Samuel Morgenstern zemřel vyčerpáním. Jeho manželka Emma byla zařazena do transportu, který v srpnu roku 1944 odjel do Osvětimi. Jako stará žena pravděpodobně hned po příjezdu mířila do plynové komory.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu