válkaČeskoslovenskoobjevy

Židovská dívka našla za války úkryt ve varšavské zoo. Po 70 letech se na místo vrátila

Židovská dívka našla za války úkryt ve varšavské zoo. Po 70 letech se na místo vrátila
Zdroj: thestar.com

Stefania Sitbon byla jednou ze tří stovek židů, kteří se za války skrývali ve varšavské zoo. Dočasné útočiště jim poskytla dvojice majitelů zahrady Jan a Antonina Żabińští.

Simona Knotkova 8. srpna 2019

Stefania Sitbon se narodila v únoru 1939 krátce předtím, než do Polska vtrhli nacisti. Její otec Shmuel Kenigswain se angažoval v odboji a aktivně se zapojil do povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Ještě předtím ale poslal svou ženu Reginu a dvě děti do bezpečí. V sázce byl jejich život. „Řekl: ‚Vím, že zemřeme. Všichni zemřeme. Máme jenom pár pušek, zatímco oni mají tanky a letadla, se kterými zničí celé ghetto. Chci ale, abyste s dětmi přežili,'“ vyprávěla po letech Stefania.

Jan a Antonina Żabińští

Jan a Antonina Żabińští

Díky svým aktivitám v odboji se Shmuel dozvěděl o majitelích zoo, Janovi a Antonině Żabińským, kteří tajně poskytovali úkryt stíhaným židům. Oni sami kvůli nacistům a bombardování o množství zvířat přišli. Do opuštěných sklepů pod zahradou ukládali uprchlíky, které nejčastěji vozil Jan přímo z ghetta, kde jezdil pro zbytky jídel pro zvířata. Útočiště v nich našla také Stefania se svou matkou a bratrem. Strávila zde dva a půl měsíce, než musela být kvůli riziku prozrazení přesunuta do nedaleké vesnice. O přítomnosti židů v zoo netušili ani zaměstnanci.

„Ven jsme mohli vycházet jenom po páté hodině, poté co personál odešel. Když Antonina dostala signál, že přišli Němci – protože čas od času přicházeli na kontrolu –, sedla si ke klavíru a začala hrát. My děti jsme už věděly, že když uslyšíme klavír, musíme rychle utíkat. Nikdo nám neřekl: Schovejte se.“

Stefania Sitbon s fotografií rodičů

Stefania Sitbon s fotografií rodičů

Žena se konce války úspěšně dožila a znovu se setkala s celou svou rodinou včetně otce. Na dvojici manželů nikdy nezapomněla. „Byli to velmi velmi milí lidé. Za války poskytli úkryt tři sta židům. Dokážete si představit, co pro nás udělali? Ne mnoho lidí by toho bylo schopno.“ Żabińští byli po zásluze oceněni titulem Spravedlivý mezi národy za pomoc židům během holocaustu.

Na místo svého dočasného azylu se Stefania, která dnes žije v Torontu, vrátila v roce 2014 společně se svými dcerami. Pro změnu se zde setkala s dcerou polských manželů Teresou. Podle jejich příběhu byl v roce 2017 natočen snímek Úkryt v zoo s Jessicou Chastain v hlavní roli.

Další články

Zavří­t reklamu