Policie v St Luis zatýká Hedy Epsteinovou | zdroj: sohereandnow.wordpress.com


Přežila holokaust, svědčila proti nacistům v Norimberku a teď ji v 90 letech zatkli. Kvůli smrti černocha

TÉMATA: holokaust | zločiny

Mezi devíti zatčenými účastníky protestního pochodu v americkém městě St. Louis byla i 90letá židovka Hedy Epsteinová, která přežila holokaust. Epsteinová se účastnila pochodu na protest proti nasazení Národních gard, které do oblasti zmítané nepokoji povolal guvernér státu Missouri. Nepokoje vypukly poté, co bělošský strážník zastřelil černošského mladíka Michaela Browna.

user-avatar

Jan Kyzlink

24. 08. 2014 | 20:58

Hedy Epstein

Policie starou ženu zatkla, protože neuposlechla a pokračovala v protestním pochodu. Epsteinová je známa jako dlouholetá levicově orientovaná aktivistka, která se od raného mládí angažovala v celé řadě politicky citlivých témat, a nemíní s tím přestat ani na hodně stará kolena.

Hedy Epstein v 8 letech

Hedy Epsteinová se narodila do židovské rodiny v Německu. V roce 1939, když jí bylo 14 let, ji rodiče poslali vlakem do Anglie, aby ji zachránili před nacisty. Sami potom zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi. Kvůli tomu pak Epsteinová svědčila proti nacistům v Norimberském procesu.

Hedy Epstein na oslavě 75. narozenin babičky Liny v roce 1937

Od roku 1948 žije ve Spojených státech, kde se postupně zapojovala do různých mírových a sociálních hnutí, jako například za cenově dostupné bydlení.

Od invaze Izraele do Libanonu v roce 1982 se stala hlasitou odpůrkyní izraelské politiky na Blízkém východě, čímž si vysloužila mnoho kritiky ze strany židovské komunity v USA. To ji však neodradilo od dalších aktivit. Před pěti lety například vycestovala do egyptského města Cairo, aby se zúčastnila protestního pochodu proti blokádě Gazy. O rok později nastoupila na loď vezoucí do Gazy náklad humanitární pomoci.

Hedy Epstein protestuje na letišti v Cairo kvůli uzavření letů do Gazy

Když ji před pár dny zatýkala policie v St Louis, Epsteinová vzkázala novinářům: „Tohle dělám už od puberty. Nikdy bych si nemyslela, že to budu ještě dělat ve svých devadesáti letech. Ale musíme se ozvat, aby to lidé nemuseli dělat, až budou jednou staří jako já.“

Hedy Epstein po příletu do Cairo v roce 2010

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

24. 08. 2014 | 20:58

Zavří­t reklamu