válkaČeskoslovenskoobjevy

Židé Hitlerova života: Jeden léčil jeho matku, druhý ho navrhl na Železný kříž

Židé Hitlerova života: Jeden léčil jeho matku, druhý ho navrhl na Železný kříž
Zdroj: thevintagenews.com

Na nenávisti k Židům si Adolf Hitler postavil politický program. Byl to také on, kdo odstartoval jejich hromadné vyvražďování. Kdybychom se ale podívali do jeho minulosti, zjistili bychom, že v ní figurovalo několik osob židovského původu, s nimiž měl Hitler pozitivní vztah.

Simona Knotkova 9. října 2018

Za všechny Židy, s nimiž měl Hitler za svého života dobrý vztah, můžeme zmínit dva hlavní muže – Eduarda Blocha a Huga Gutmanna.

S Eduardem Blochem (1872) se Hitler poprvé setkal už jako patnáctiletý. Poté, co v roce 1904 onemocněl a měl problémy s dýcháním, dostal se právě do ordinace židovského lékaře, který se specializoval na pomoc nejchudším vrstvám. Bloch o něm později řekl, že dospívající Adolf nebyl vyloženě stonavé dítě, ale ani se o něm nedalo říct, že by překypoval zdravím. Často byl uzavřený do sebe a působil dojmem snílka. Po negativní zkušenosti s otcem, který byl alkoholik a násilník, velmi lpěl na matce Klaře, kterou bezmezně miloval.

Eduard Bloch se o mladém Hitlerovi vyjádřil jako o vychovaném a skromném muži. Hitler ho zase nazýval ušlechtilým Židem.

Eduard Bloch se o mladém Hitlerovi vyjádřil jako o vychovaném a skromném muži. Hitler ho zase nazýval ušlechtilým Židem.

Právě její spojení s Blochem mělo údajně stát v zárodku Hitlerovy nenávisti k Židům. Klaře Hitlerové byla v roce 1907 diagnostikována rakovina prsu v pokročilém stádiu, a ač se ji doktor snažil léčit tehdy všemi dostupnými prostředky, na konci roku zhoubné nemoci podlehla. Poslední týdny strávila ve velkých bolestech, které podporovalo užívaní jodoformu, v té době běžně užívané látky pro pacienty s rakovinou. Hitler její smrt nesl velmi těžce. Navzdory povídačkám však z ní prý nikdy neobviňoval doktora a naopak mu za jeho péči a pomoc vyjádřil věčný vděk.

Ten prokázal i po Listopadovém pogromu, který naplno odstartoval pronásledování Židů. Od Blocha dostal dopis, v němž ho lékař prosil o pomoc. Hitler doktora následně označil za „ušlechtilého Žida“ a zajistil pro něj zvláštní ochranu. Blochovi bylo povoleno prodat svůj dům a emigrovat s manželkou do Spojených států. Zde také měsíc po konci války ve svých 73 letech zemřel. Ještě předtím stačil poskytnout rozhovor pro americký magazín, kde mimo jiné Hitlera označil za skromného mladíka s dobrým vychováním. Toto tvrzení pochopitelně vzbudilo mezi čtenáři kontroverzi.

Společná minulost s Hitlerem pomohla Hugovi Gutmannovi přežít holocaust. Zbytek svého života strávil jako prodejce psacích strojů v USA.

Společná minulost s Hitlerem pomohla Hugovi Gutmannovi přežít holocaust. Zbytek svého života strávil jako prodejce psacích strojů v USA.

Dalším osudovým Židem Hitlerova života se stal důstojník Hugo Gutmann (1880). Budoucí nacistický diktátor se dostal pod jeho vedení na konci 1. světové války poté, co se jako dobrovolník na začátku konfliktu přidal k bavorské armádě. Za své zásluhy v bitvě u Yper byl v roce 1914 oceněn Železným křížem II. třídy. O čtyři roky později se dočkal také Železného kříže I. třídy za zdárné plnění role polního kurýra. Bylo přitom raritou, aby se podobného ocenění dočkal pouhý desátník. Hitler za to mohl děkovat svému nadřízenému Gutmannovi, který ho na medaili navrhl.

Sám Gutmann odešel v roce 1919 ze služby a začal se živit prodejem nábytku. V roce 1933 mu byla uznána vojenská penze, kterou pravděpodobně díky Hitlerovi dostával jako veterán židovského původu i po zavedení Norimberských zákonů. Během Křišťálové noci z 9. na 10 listopadu 1938 si přišlo gestapo ale i pro něho. Znovu ho zachránil vliv jeho bývalého podřízeného, díky němuž byl propuštěn z vazby. V roce 1939 opustil Německo a po krátké zastávce v Belgii žil až do své smrti v roce 1962 v USA.

Další články

Zavří­t reklamu