Autokolo Zeppelin

Autokolo Zeppelin | zdroj: wonderfulengineering.com


Zeppelin a Cyclone jsou autokola budoucnosti. Nebudete k nim potřebovat řidičák

TÉMATA: kola | auta

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 03. 2015 | 07:00

Na Auto Show v Detroitu se představilo sympatické vozítko, které je poháněno lidskou silou a elektřinou. Tato vozítka existují hned dvě a jmenují se Zeppelin a Cyclone a vzbudily velkou pozornost odborníků i laiků.

S prototypem těchto vozidel přišla společnost Future People, která sama sebe nazývá agenturou futuristického designu. Je pravda, že jejich Zeppelin by se z fleku mohl objevit v nějakém sci-fi filmu. 

Kombinace elektromotoru a pedálů umožňuje vozítku dosáhnout běžnou cestovní rychlost 40 km/h. Konstruktér prototypu, holandský designér Cameron van Dyke ke svým dítkům řekl toto: "Jsou  to konceptuální auta v pravém slova smyslu. Přinášejí zcela jiné hodnoty ve vztahu k dopravě. Doufám, že se mi podařilo ukázat nové cesty ve způsobech dopravy. V případě Zeppelinu jsem chtěl dát dohromady to nejlepší z parametrů kola a automobilu."

Konstrukce Zeppelinu je z odlehčených a odolných materiálů, jako jsou hliník a polykarbonáty. Vozidlo váži pouhých 123 kg.  Oba jezdci sedí vedle sebe a oba šlapou na pedálech. Je zajímavé, že z legislativního hlediska jde stále o kolo. Není potřeba řidičský průkaz ani povinné ručení

Zatímco Zeppelin vypadá futuristicky, aerodynamicky a roztomile, Cyclone je jakoby ze staré školy. Je to v podstatě cykloveterán, který si zakládá na pohodlí a mahagonovém interiéru. Na jeho konsturkci byly použity postupy používané při stavbě lodí. Na rozdíl od Zeppelinu může vézt i další pasažéry nebo náklad. "Cyclone svým designem odkazuje na slavnou historii automobilů,"  říká van Dyke. Ani jeden z modelů není doposud na trhu. 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 03. 2015 | 07:00

Zavří­t reklamu