válkaČeskoslovenskoobjevy

Ženy ve vodě pobuřovaly veřejnost. Na pláž mohly jezdit jenom v koupacích vozech

Ženy ve vodě pobuřovaly veřejnost. Na pláž mohly jezdit jenom v koupacích vozech
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 16 fotek+ 17 fotek

Zatímco muži si mohli bez omezení užívat pobytu na pláži, přítomnost žen ve vodě pobuřovala. Aby veřejnost nebyla rozrušena odhalenou kůži, musely se halit do nepraktických úborů, které snadno nasákly vodou a plavkyně stahovaly ke dnu. To ale nebylo všechno. Na pláž se navíc musely nechat dovézt ve speciálním voze.

Simona Knotkova 22. dubna 2020

Když se dnes podíváte na fotografie nebo obrázky pláží z dob viktoriánské Anglie, spatříte na nich množství budek připomínajících maringotky. Jednalo se o takzvané koupací vozy, díky kterým si žena mohla vyjet na pláž, aniž by tímto činem někoho pohoršovala.

Pro etiketu 18. století až počátku 20. století bylo nepřijatelné, aby si žena jen tak vyšla k moři. Jelikož se lidé na pláži vysvlékali z civilního oblečení do plavek, žena se k vodě musela dostavit ve vozu, ve kterém mohla toto převlečení uskutečnit. V jiném případě existovalo riziko, že by někdo nejenom zjistil, že se žena převléká, ale navíc by mohl zahlédnout o trochu víc odhalené kůže, než je běžné, což by takovému pozorovateli jistě přivodilo morální újmu. Nehledě na to, jak by to pošpinilo čest samotné ženy.

Za vynálezce koupacího vozu je považován Benjamin Beale, příslušník náboženské společnosti kvakerů. První zprávy o jeho používání pochází z anglického města Margate z roku 1750. Byla to dřevěná nebo plátěná budka, která byla tažená koňmi. Tyto vagony byly oblíbené zejména mezi zámožnými vrstvami v přímořských letoviscích.

Koupací vůz na kresbě "Mořské víly Brightonu" od Williama Heatha

Koupací vůz na kresbě „Mořské víly Brightonu“ od Williama Heatha

„Celý interiér je vyvedený ve sněhově bílé smaltové barvě. Polovina podlahy je propíchnutá otvory, které umožňují odvod vody, druhá polovina je pokrytá pěkným zeleným japonským koberečkem. V jednom rohu je velký hedvábný vak, do kterého se odhazují mokré oděvy. Na obou stranách místnosti jsou velká zrcadla se zkosenými hranami a pod jedním z nich vyčnívá toaletní polička. Jsou tam háčky na ručníky a župan a k jednomu rohu je připevněné malé čtvercové sedátko, po jehož otočení se odhalí skříňka s čistými ručníky, mýdlem, parfémem atd. Celý prostor zdobí volány z bílého mušelínu s krajkou a úzkými zelenými stuhami,“ popisuje podobu koupacího vozu text z roku 1874.

Mimochodem, ani použití koupacích vozů nestačilo. Pláže byly v té době taky rozdělené na mužský a ženský sektor. Podívejte se na to v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu