Muži se už ve středověku příliš nezabývali svým oblečením.

Muži se už ve středověku příliš nezabývali svým oblečením. | zdroj: dailymail.co.uk


Ženy se odjakživa oblékaly lépe než muži, prozradil archeologický výzkum

TÉMATA: středověk | archeologie | móda

user-avatar

Simona Knotková

5. 07. 2016 | 13:30

Chrystel Brandenburgh z univerzity v nizozemském Leidenu udělala průzkum napříč muzei a zkoumala látky z nalezených kostí středověkých lidí. Podle nich zjistila, že už tehdy si ženy více zakládaly na svém oblečení než muži.

Brandenburgh se zaměřila na látky, které byly nalezeny u vykopaných kostí z období mezi lety 400 až 1000 n. l. Podle nich zjistila, že zatímco muži byly pohřbíváni nejčastěji v oblečení keprové vazby, ženy si potrpěly na kvalitnější plátnovou vazbu. Rozdíly v látkách nacházela také mezi jednotlivými regiony či náboženskými vyznáními.

Vše, co zbylo ze středověkých šatů.

"Díky barvě a kvalitě můžeme lépe poznat, jak tehdy vypadal každodenní život. Oblečení má funkční vlastnosti, ale také vyjadřuje identitu nebo stav jeho nositele," říká žena.

Ke svým výsledkům se musela dopracovat pouze z centimetrových a rozpadajících se pozůstatků. Podle ní je toho ještě hodně k objevovaní, co se týče středověké módy. "Zaměřila jsem se jenom na textilní pozůstatky. Toto pole zkoumání je ještě stále neprobádané a je spousta dalších informací, které můžeme zjistit z dalších zdrojů."

user-avatar

Simona Knotková

5. 07. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu