válkaČeskoslovenskoobjevy

Ženy na motocyklu: Vykašlaly se na předsudky a samy se vydaly kolem světa

Ženy na motocyklu: Vykašlaly se na předsudky a samy se vydaly kolem světa
Zdroj: messynessychic.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

Sólo cestovatelky vzbuzují i dnes podivení, co teprve v minulých dekádách! Trojice žen se konvencemi ale nenechala zastavit a na motocyklu se vydala do světa.

Simona Knotkova 17. června 2020

Žena, která jako jedna z prvních pokořila na motorce USA, byla překvapivě Afroameričanka Bessie Stringfield. Proč překvapivě? Stringfield jezdila se svým Harleyem Davidsonem ve 30. letech minulého století, v době, kdy byla diskriminace černochů na denním pořádku a velká část společnosti ji tolerovala. S rasismem se setkala na vlastní kůži, když ji kupříkladu úmyslně srazil bílý řidič. Jindy ji odmítli přijmout v motelu. Po přestěhování se do Miami v 50. letech se od místní policie dozvěděla, že „negrovské ženy nesmí řídit motocykl“.

Bessie se však nedala odradit a po cestách napříč Severní Amerikou zavítala také do Brazílie či Evropy. Směr jejího putování určovala náhoda – Stringfield si jednoduše hodila centem a kam mince na mapě padla, tam zamířila.

Bessie Stringfield (1911-1993). Foto: messynessychic.com

Bessie Stringfield (1911-1993). Foto: messynessychic.com

O něco snazší to měla její mladší „sestra v sedle“, francouzská žurnalistka Anne-France Dautheville. Na cestu vyrazila jako osmadvacetiletá v roce 1972. Právě ona je první známou ženou, která podnikla sólo cestu okolo světa. Na Kawasaki 125 najela více než 20 tisíc kilometrů a podívala se do třech světadílů. Překvapivě i do míst, do kterých by se dneska bez doprovodu nejspíš neodvážil ani muž.

„Ano, bála jsem se,“ přiznala po letech, „ale nakonec jsem zjistila, že osamělá žena je překvapivě chráněná. V Afghánistánu jsem kupříkladu skončila s propíchnutou pneumatikou. Přišli ke mně tři chlápci, kteří vystoupili z náklaďáku. Jeden mě vzal na ramena a usadil mě, druhý mi dělal stín a třetí spravil mou pneumatiku! Od té doby se tamní poměry pravděpodobně změnily, ale tehdy to bylo skvělé.“

Anne-France Dautheville (* 1943 nebo 1944). Foto: messynessychic.com

Anne-France Dautheville (* 1943 nebo 1944). Foto: messynessychic.com

Neméně významnou motorkářkou, která brázdila mezinárodní silnice, byla také Elspeth Beard. Ve věku 25 letech se stala první Angličankou, která na motocyklu BMW R60 v roce 1984 objela svět. Její cesta trvala tři roky a Beard během ní najela přes 54 tisíc kilometrů. Ve své době se za svůj výkon ale nedočkala aplausu.

„Když jsem se vrátila, nikoho nezajímalo, co jsem dokázala, tak jsem prostě jen všechno strčila zpátky do garáže a pokračovala v životě,“ sdělila v rozhovoru z roku 2017.

Dnešním jezdcům vzkazuje, o co přichází, když používají moderní technologie: „Cesta pro mě neznamená jízdu na motorce. Cesta je to, co se stane, zážitky, lidé, které potkáte, místní, se kterými se seznámíte. Pokud jste zvyklí jezdit podle navigace…, nikdy se nemusíte zastavit a zeptat se lidí na cestu. Já zažívala úžasné časy právě díky tomu, že jsem zastavila, zeptala se místních na cestu a oni mě pozvali na šálek čaje nebo jsem u nich přespala. Takové věci se vám nestanou, když jedete podle navigace, která vás dopraví do hotelu, který jste si zabookovali přes podělaný mobil.“

Elspeth Beard (* 1959). Foto: messynessychic.com

Elspeth Beard (* 1959). Foto: messynessychic.com

Všechny ženy si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu