válkaČeskoslovenskoobjevy

Ženy, které se staly průkopnicemi v mužských profesích

Ženy, které se staly průkopnicemi v mužských profesích
Zdroj: kulturologia.ru

Nebyly to žádné feministky, které by nenáviděly muže, nebyly to ani mužatky. Byly to statečné ženy, které se odhodlaly k činům, za které se jim muži smáli, ale časem jim nezbylo nic jiného než si zvyknout. Pojďme se dnes podívat na několik žen, které tak trochu změnily svět.

Marta Šindlauerová 12. února 2020

Bertha Benz

Bertha Benz (1849–1944). Zdroj: wikipedia

Bertha Benz (1849–1944). Zdroj: wikipedia

Za první ženu, která usedla za volant a byla aktivní řidičkou, je považována Berta Benz. Už podle jména vás nejspíše napadá spojitost s automobilovým inženýrem Karlem Benzem – a je to tak, Berta byla jeho manželkou. V době, kdy Benz začal své podnikání, byla auta hlučná a vždy je doprovázel hustý, pekelný, ne zrovna aromatický kouř.

Ne každý byl z automobilů nadšen a už vůbec to nebyla věc, které by se jemné ženské ruce měly dotýkat. Rodinný podnik Benzů neprosperoval, obchody šly špatně. Berta se proto odhodlala k ráznému činu, na který si netroufl ani její manžel. Aby Karlovu firmu podpořila, vypůjčila si jeden z jeho vozů, posadila do něj syny a směle vyrazila do sousedního města. Ve výsledku tak ujela přes 200 kilometrů. Dokázala tak, že cestování Benzovými vozy je naprosto bezpečné a že jej nevíc může levou zadní řídit i žena. A Karl? Ten si mohl mnout ruce. Výdělky vystřelily prudce nahoru.

Lucy Hobbs Taylor

Lucy Hobbs Taylor (1833–1910). Zdroj: wikipedia

Lucy Hobbs Taylor (1833–1910). Zdroj: wikipedia

Lucy byla původně učitelkou, dokonce toto povolání vykonávala po dobu deseti let, než si řekla „a dost“ a zaměřila se na to, co opravdu dělat chce: stomatologii. Jenže venku byla polovina 19. století a představa, že by žena mohla mít co do činění se stomatologií, byla asi stejně pravděpodobná, jako že by žena mohla jít do místního krámku v kalhotech. Lucy si podala přihlášku na vysokou školu na fakultu stomatologie, ale její žádost byla odmítnuta z důvodu, že je profese stomatologie příliš náročná a žádná žena není s to ji zvládnout. Jenže Lucy se jen tak nevzdala. Na fakultě si našla profesora, který byl ochoten jí dávat soukromé lekce. Za pět let si ambiciózní žena otevřela soukromou ordinaci. Zkušenosti z této praxe se jí později náramně hodily. Po tom, co dokázala, že na toto náročné povolání má, byla ke studiu přijata. Studium úspěšně absolvovala a stala se členkou stomatologické komory, což jí vyneslo status první zubní lékařky na světě.

Raymonde de Laroche

Raymonde de Laroche (1886 – 1919)

Raymonde de Laroche (1886 – 1919)

Jako holčička snila Raymonde de Laroche o kariéře herečky. Místo divadelních prken se ale jejím působištěm nakonec stalo nebe. Ačkoli se zpočátku zajímala hlavně o balony, časem se zaměřila na letadla. Očarovala totiž jednoho z leteckých instruktorů a ten ji v procesu dvoření neustále bral na výlety aeroplánem. Většinu času sice strávili ježděním po trávě, což Raymonde dvakrát nebavilo. Během jedné takovéto schůzky dívka náhle bez jakékoli postranní pomoci letoun zvedla do vzduchu, uletěla s ním několik kilometrů a následně úspěšně přistála. V roce 1910 se Raymonde stala první ženou, které se podařilo získat osvědčení pilota. Její životní vášeň se jí ale nakonec stala i bránou do záhuby. Za několik měsíců od udělení osvědčení havarovala, a ačkoli přežila, jako spolujezdkyně se stala obětí další dopravní nehody o pár měsíců později.

Valentina Těreškovová

Valentina Těreškovová (*1937). Zdroj: wikipedie

Valentina Těreškovová (*1937). Zdroj: wikipedie

Dnes tvoří ženy deset procent vesmírných posádek, což je vzhledem k náročnosti kosmických misí pěkné číslo. Svou zásluhu na tom má i Valentina Těreškovová, respektive Sovětský svaz a jeho touha vyhrát ve vesmírných závodech se Západem. Vyslání ženy do vesmíru bylo jedním z tahů, jak mít před Amerikou opět velký náskok, co se průzkumu vesmíru týče. 16. června 1963 se tak Těreškovová dostala na oběžnou dráhu. Po většinu 70hodinového pobytu v prostorách vesmíru jí bylo značně nevolno a prošla si několika panickými záchvaty. O tři dny později pak úspěšně přistála a stala se hrdinkou nejen Sovětského svazu.

Další články

Zavří­t reklamu