válkaČeskoslovenskoobjevy

Ženy, které moc mluvily, dostávaly dřív speciální náhubek

Ženy, které moc mluvily, dostávaly dřív speciální náhubek
Zdroj: amusingplanet.com

V povaze některých lidí je, že nedokážou držet jazyk za zuby. Podle společnosti před několika staletími to byl problém, který se musel řešit ráznou a potupnou metodou.

Simona Knotkova 2. března 2020

Scold’s bridle (v českém překladu doslova Uzda pro semetriky) bylo mučící a ponižující zařízení, které bylo oblíbené zejména ve Skotsku a Anglii v 16. a 17. století. Jednalo se o železný náhubek, který byl provinilé osobě nasazen na hlavu a znemožňoval jí mluvit. Jak praví dobová literatura, dostávaly ho ženy (a ve výjimečných případech také muži), které svým klevetěním, hubováním a nadáváním neustále obtěžovaly své okolí, nebo takové, které se nevhodně chovaly. Nejčastěji se tak stalo na stížnost manžela či místního faráře. Smírčí soudce od provedení potupného trestu nezastavila ani skutečnost, že tento náhubek nebyl schválený zákonem.

Osoby, které ho dostaly, si kromě neschopnosti mluvit a jíst a fyzické bolesti vytrpěly navíc posměch okolí. Manželé a strážnici se s takto potrestanými ženami procházeli na veřejnosti, a ostatním klevetnicím tak dávali odstrašující příklad. Ralph Gardiner ve své knize England’s Grievance Discovered (1655) popisuje výpověď svědka, který zahlédl jistou Ann Bidlestone, kterou po ulicích Newcastlu vedl za provaz jeden z úředníků. Provaz vedl přímo k železnému náhubku, který byl opatřený ostrým kovovým roubíkem. Ženě bylo tímto způsobem zabráněno, aby otevírala ústa.

Není přesně jasné, kdo tento nástroj vymyslel. Podle dochovaných záznamů se ale poprvé používal v procesech s domnělými čarodějnicemi. Teprve později se začal aplikovat také na ženy, které nedokázaly mít zavřená ústa. V některých částech Evropy (například v Německu) ho lidé praktikovali ještě na začátku 19. století.

Nebyla to přitom jediná „výchovná“ praktika pro semetriky a další „neslušně se chovající“ ženy. V jiných komunitách se používala rovněž takzvaná stolička hanby. Bylo to speciální zařízení se stoličkou či židlí, na kterou se trestaná osoba přivázala a k velkému pobavení přítomných diváků byla několikrát vymáchána ve studené vodě.

Další články

Zavří­t reklamu