Pryč jsou doby, kdy si ženy pořizovaly děti hned po škole. Dnešní ženy dávají přednost kariéře. Potomky si také častěji pořizují až v momentě, kdy jsou plně finančně a materiálně zabezpečené, což se o mnoha mladých matkách říct nedá.

Pryč jsou doby, kdy si ženy pořizovaly děti hned po škole. Dnešní ženy dávají přednost kariéře. Potomky si také častěji pořizují až v momentě, kdy jsou plně finančně a materiálně zabezpečené, což se o mnoha mladých matkách říct nedá. | zdroj: qz.com


Ženy, které mají děti později, prospívají sobě i planetě, tvrdí studie

TÉMATA: mateřství | těhotenství | zdraví | životní prostředí

user-avatar

Simona Knotková

14. 09. 2017 | 07:45

Trendem poslední doby je mít dítě v pozdějším věku. V nové studii to podporuje i věda.

Průměrný věk prvorodiček se neustále zvyšuje, v Česku letos dokonce překročil třicítku. Nová vědecká studie tomuto trendu však fandí. Později narozené děti pomáhají životnímu prostředí a jejich matky mají lepší kvalitu života.

Vědci zjistili, že starší matky se dožívají vyššího věku a daleko méně se uchylují k fyzickým či slovním útokům vůči dítěti. Takovéto děti jsou v pozdějším věku méně problémové než děti mladších rodiček. Studie také ukazuje, že potomci starších matek jsou inteligentnější a vyšší. A konečně napomáhají životnímu prostředí.

Čím později se narodí nový člověk, tím menší je populace, a vzniká tak méně oxidu uhličitého, který škodí atmosféře. Jedná se sice jenom o dočasný efekt, ale pomáhá tlumit dopad lidstva na planetu.

"Čím méně dětí máte a čím déle čekáte, než si je pořídíte, tím více pomáháte planetě. Znamená to méně uhlíkových emisí," říká Robert Engelman z ekologické organizace Worldwatch Institute.

Momentálně je na Zemi více jak 7 miliard lidí. V roce 2050 by toto číslo mělo vystoupat na 10 miliard. 

user-avatar

Simona Knotková

14. 09. 2017 | 07:45

Zavří­t reklamu