Číňanka byla překvapená, když jí lékaři po letech sdělili důvod kašle.

Číňanka byla překvapená, když jí lékaři po letech sdělili důvod kašle. | zdroj: odditycentral.com


Ženu trápil dlouhotrvající kašel. Po 14 letech doktoři zjistili, že měla v plíci uvízlou kost

TÉMATA: zdraví | nemoc | kašel | čína

user-avatar

Simona Knotková

1. 05. 2020 | 08:00

Číňanka se několik dlouhých let potýkala s kašlem. Letos doktoři konečně objevili překvapivého viníka.

Nejmenovaná dvaadvacetiletá žena začala jako dítě trpět úmornými záchvaty kašle. Navštívila kvůli tomu množství odborníků a podstoupila řadu vyšetření, ale nikdo jí nedokázal od neustávajícího kašle pomoci. Žena se ale nevzdávala a nadále chodila na lékařské prohlídky.

Množství doktorů určilo různé diagnózy, ale žádná se po čase neukázala být tou správnou. Mladá Číňanka byla kupříkladu léčená z bronchiektázie (rozšíření průdušek doprovázené chronickým zánětem) a několik let brala na tento stav celou škálu antibiotik. Bohužel bez výsledků. K rozřešení došlo teprve po čtrnácti letech, a to vlastně úplnou náhodou.

Žena měla podstoupit operaci proti hyperhidróze – nadměrnému pocení. Před zákrokem se podrobila vyšetřením, která měla určit, zda je v dobrém zdravotním stavu. Vyšlo najevo, že už dlouhé roky trpí přetrvávajícím kašlem. Wang Ťi-jung, zástupce vedoucího kardiotorakální chirurgie v 1. přidružené nemocnici Univerzity čínské medicíny v Kantonu, jí nechal udělat tomografii. CT skeny následně odhalily viníka, který stal za více než jedno desetiletí trvajícím kašlem.

V pravé plíci pacientky byl uvízlý neznámý cizorodý objekt. Žena byla poslána na bronchoskopii, na které chirurg Jang Ming objevil kůstku od kuřete či kachny o délce asi dvou centimetrů. Když bylo Číňance sedm nebo osm let, pravděpodobně ji během jídla nevědomky vdechla.

Po odstranění kosti má od kašle konečně klid.

user-avatar

Simona Knotková

1. 05. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu