Jak už můžete poznat z výrazu Berthy na policejních fotografiích, svého činu nelitovala.

Jak už můžete poznat z výrazu Berthy na policejních fotografiích, svého činu nelitovala. | zdroj: vintag.es


Ženu chtěl opustit manžel. Rozhodla se, že mu uřízne penis

TÉMATA: kriminalistika | zločin | manželství | vztahy | nevěra | ženy

user-avatar

Simona Knotková

12. 03. 2019 | 13:30

Bertha Boronda se do dějin nechvalně zapsala jako žena, která zaútočila žiletkou na penis svého muže. Dostala za to pět let odnětí svobody.

Bertha Zettle (1877) pocházela z rodiny německých imigrantů. Za Franka Borondu (1863), velitele hasičského sboru v San José, se provdala v roce 1901. Boronda měl za sebou tehdy už jedno manželství, které málem skončilo tragédií. Když svou první manželku v roce 1895 opustil, žena se pokusila o sebevraždu. Šťastný bohužel nebyl ani jeho svazek s Berthou.

Kolovaly zvěsti, podle kterých Frank Berthu podváděl s množstvím milenek. Společně se svým spolupracovníkem se měl stát také aktérem volebního podvodu a visela nad ním hrozba kriminálu. Aby se muž vyhnul spravedlnosti, plánoval údajně opustit svou ženu a utéct do rodného Mexika. Ať už byly konkrétní důvody vzteku a touhy po pomstě jakékoliv, 30. května 1907 krátce po půlnoci se Bertha rozhodla proti svému manželovi rázně zakročit.

Doma v San José s ním zprvu byla v přátelské konverzaci, když ho zničehonic napadla a žiletkou mu způsobila vážné zranění na genitáliích. Mezi lidmi dokonce kolovala senzacechtivá historka, podle které mu uřízla celý penis a ten byl během soudního procesu vystavován ve sklenici s formaldehydem. Ač se podobné povídačky nezakládaly na pravdě, není pochyb, že Bertha svému muži chtěla těžce ublížit, snad aby ji už nikdy nemohl s žádnou další ženou podvést.

Otřesenému a krvácejícímu muži se podařilo uniknout na požární stanici, odkud byl převezen do nemocnice Červeného kříže. Tam se ze svého zranění naštěstí úspěšně zotavoval a proti své ženě ihned rozjel trestní stíhání. Bertha se sice pokoušela v převleku za muže odjet na kole z města, ale policie ji dopadla. Během vyslýchání nic nezapírala a přiznala, že se Frankovi chtěla pomstít. Přesné důvody neuvedla, stejně jako ničeho nelitovala.

Za těžké ublížení na zdraví byla odsouzena k pěti letům ve věznici v San Quentinu. Už za necelé dva roky byla ale podmínečně propuštěna a v roce 1921 se znovu provdala za vdovce z Los Angeles. Frank také nezahálel – novou životní družkou se mu stala o třicet let mladší žena.

user-avatar

Simona Knotková

12. 03. 2019 | 13:30

Zavří­t reklamu