válkaČeskoslovenskoobjevy

Ženský Elvis jménem Ann-Margret: Zažila skutečný pád z výšin, ale přežila

Ženský Elvis jménem Ann-Margret: Zažila skutečný pád z výšin, ale přežila
Zdroj: archiv
+ 3 fotky+ 4 fotky

Herečka, zpěvačka a tanečnice Ann-Margret patřila mezi největší herecké hvězdy 60. a 70. let. Získala pět cen Zlatý glóbus, byla dvakrát nominována na Oscara, dvě ceny Grammy, na šest cen Emmy. Rajcovní rusovláska se švédskými kořeny na sebe poprvé upozornila v roce 1961, kdy nazpívala svůj první hit a debutovala ve filmu. Její hvězdná kariéra trvá již více než pět dekád a ještě nyní, ve svých 77 letech, Ann-Margret točí filmy a vystupuje v televizních seriálech. Jak sama říká, je zázrak, že stále ještě žije - po všech těch pádech, které utrpěla.

Yvonne Pokorná 6. října 2018

Kdo ví, jak by se život Ann-Margret Olssonové odvíjel, kdyby zůstala ve Švédsku, kde se v roce 1941 narodila. Městečko Valsjöbyn, odkud pocházela, později popsala jako malé město dřevorubců a zemědělců v blízkosti polárního kruhu. Když jí byl rok, její otec odjel do Států za prací a pět let nato se za ním stěhoval i zbytek rodiny. Usadili se ve městě Wilmette ve státě Illinois.

V roce 1949 získala Ann-Margret americké občanství a začala navštěvovat první taneční lekce. Od dětství zpívala v kostelních sborech a hrála divadlo. Od osmnácti vystupupovala s jazzovou kapelou v hudebních klubech a pokoušela se prosadit i v Las Vegas. Tam si jí všiml známý komik George Burns a angažoval ji do svého programu. Magazín Variety tehdy napsal: „George Burns vlastní zlatý důl v podobě Ann-Margret .. má svůj vlastní styl, což z ní může udělat hvězdu.“ A nemýlili se. Nahrávací společnost RCA Records s ní v roce 1961 uzavřela smlouvu. Měla sexy hrdelní zpěv a RCA ji s úspěchem prodávala jako ženského Elvise (přezpívala píseň „Heartbreak Hotel“ a další písně od Presleyho).

Ve stejném roce debutovala před filmovou kamerou epizodní rolí dcery hlavní hrdinky (v podání Bette Davisová) v satirické komedii Plná kapsa zázraků (režie F. Capra). Zpočátku byla obsazována hlavně do nenáročných komedií, hudebních snímků a westernů, v nichž sbírala zkušenosti po boku slavných herců. Její okamžik slávy přišel v roce 1963 s rolí rozjívené teenagerky Kim v muzikálu Bye Bye Birdie. Po jeho premiéře dal časopis LIFE fotografii Ann-Margret na obálku a napsal, že “její vášnivý tanec téměř nahradil ústřední topení v kině”. Nové talentované hvězdy si všimnou i v Bílém domě a požádají ji, aby Johnu F. Kennedymu zazpívala na jeho narozeninové párty, rok po nezapomenutelném vystoupení tragicky zesnuulé Marylin Monroe.

Z Ann-Margret se rázem stává nový sexy symbol, vyplňující mezeru mezi Marylin Monroe a Rachel Welch. Roky potrvá, než se zbaví nálepky “sexy kočičky”, kterou jí vynese hlavní role v krimi dramatu Kitten with a Whip (Kotě s bičem). V roce 1964 je obsazena do muzikálu Viva Las Vegas po boku Elvise Presleyho. S králem rokenrolu Ann-Margret se sejde i ve studiu a nazpívá s ním tři duety do jeho filmů, ale pouze jeden z nich (The Lady Loves Me) se ocitne na filmovém plátně. Elvisův manažer Colonel Tom Parker se totiž obával, že přítomnost Ann-Margret zastíní samotného krále rokenrolu.

Ve své autobiografii vydané v roce 1994 Ann-Margret naznačila, že mezi jí a Elvisem bylo víc než jen přátelství. Vzhledem k jejich slávě a pracovnímu vytížení však tento vztah neměl šanci na delší trvání. Presley jej ukončil už v roce 1964, když Ann-Margret podezíral, že novinářům řekla, že se chtějí vzít. Zůstali však přáteli až do Presleyho předčasné smrti v roce 1978. “Rozuměli si, oba pocházeli z malých městeček, měli vášeň pro motocykly a nedělalo jim dobře být středem pozornosti v Hollywoodu…,” uvedl herec Ben Mankiewicz v rozhovoru pro televizní stanici TCM. Spousta lidí, kteří měli blízko Elvisovi, tvrdili, že ona je jeho opravdovou životní láskou. Ann-Margret zase Elvise nazývala svou spřízněnou duší. “Oba jsme věděli, že bez ohledu na to, jak moc se milujeme a jak silné je naše pouto, to nemůže mít dlouhého trvání,” napsala Ann-Margret ve svých memoárech.

O hloubce zpěvákovy náklonosti svědčí i to, že kdykoli měla Ann-Margret v Las Vegas vystoupení, poslal jí květinovou vazbu ve tvaru kytary. Ann-Margret se v roce 1967 provdala za hereckého kolegy Rogera Smithe, jen několik dní po svatebním obřadu Elvise Presleyho, jenž si bral o 10 let mladší Priscillu Ann Beaulieu. Z její strany to byl možná sňatek na truc Elvisovi, kterého ještě stále měla v srdci. Manželství jí však vydrželo až do manželovy smrti v roce 2017. Zůstalo ale bezdětné.

Ann-Margret si bere herce Rogera Smithe.

Ann-Margret si bere herce Rogera Smithe.

Koncem 60. let kariéra Ann-Margret poněkud stagnovala. Pak ale nabrala druhý dech. Postavou reklamní modelky Bobbie Templetonové v hořké satiře Tělesné vztahy (1971) se Ann-Margret přehrála ze škatulky “sexy kotěte” v uznávanou herečku. Jako v pořadí třetí Švédka (po Gretě Garbo a Ingrid Bergmanové) byla nominována na Oscara a současně získala Zlatý glóbus. Jenže sotva se její filmová kariéra znovu nastartovala, potkala jí strašlivá nehoda, při které málem zemřela. Při vystoupení v hotelu Sahara v Lake Tahoe se zřítila z vyvýšeného pódia na zem, zlomila si rameno, lícní kosti i čelist a těžce si pohmoždila kolena. Obličej se jí následkem četných zlomenin skoro rozpadl. Několik dní byla v kómatu, a když se probrala, nemohla se pohnout ani mluvit. Tušila, že je s ní zle, když jí nechtěli podat zrcátko. Tehdy si všichni mysleli, že už nebude schopna nikdy vystupovat, ale s pomocí lékařského týmu, který zahrnoval neurochirurga, plastického chirurga a ortopedického chirurga, se Ann-Margret podařilo plně zotavit a po pouhých deseti týdnech se opět vrátit zpět do Las Vegas.

Ve stejné době ji však potkalo další neštěstí – její milovaný otec podlehl rakovině. Ann-Margret smutek zaháněla alkoholem a vypěstovala si na něm závislost. Ta si časem vybrala svou daň v podobě těžkých depresí. Jen díky podpoře svého muže a své křesťanské víře se z toho všeho nakonec vyléčila.

V roce 1975 zazářila ve filmové verzi rockové opery Tommy, v níž ztělesnila měšťáckou a svůdnou matku slepého hrdiny Noru Walkerovou, a znovu se ocitla mezi kandidáty na Oscara a Zlatý glóbus. Její kariéra úspěšně pokračovala dalšími snímky i v 80. a 90. letech a trvá vlastně dodnes. I letos Ann-Margret natáčí nový film.

“Je to zázrak, že jsem ještě tady, že jsem naživu po tom všem, co se přihodilo,” řekla v jednom svém rozhovoru. Při vší smůle totiž Ann-Margret provází štěstí. Vždyť ještě v roce 2000, ve svých 59 letech, se vybourala na motorce, zlomila si tři žebra i loket. Navzdory všem těmto karambolům však švédsko-americká hvězda vypadá ve svých 77 letech nadmíru zachovale a srší životním optimismem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu