válkaČeskoslovenskoobjevy

Ženichův dub v Německu pomáhá najít lásku lidem už sto let

Ženichův dub v Německu pomáhá najít lásku lidem už sto let
Zdroj: odditycentral.com

Dub v německém městě Eutin je starý skoro 500 let. Má svou vlastní poštovní adresu a aktuálně mu chodí na 40 dopisů denně. Posílají mu je ti, kteří marně hledají svou životní lásku.

Tomáš Chalupa 10. března 2018

Je to trochu bizarní, nemyslíte? I přes spoustu nejrůznějších internetových seznamek a mobilních aplikací se stále najde dost lidí, kteří raději posílají dopisy do dubu, aby našli svého vysněného partnera. Lidé to dělají, protože jim to přijde romantičtější než brouzdat v kyberprostoru. „Je to něco vskutku romantického a kouzelného,“ říká o doručování dopisů do dubu dvaasedmdesátiletý pošťák Karl Heinz Martens. „Na internetu vyplňujete všechny své údaje a otázky, které vás spojí s protějškem, ale ve stromu, to je prostě náhoda,“ dodává Martens.

Tento slavný dub byl zasazen v Eutinu před 500 lety. Jeho tradice jako zprostředkovatele lásky ale začala teprve před sto lety. Vše odstartoval příběh z roku 1890, ve kterém se místní dívka Minna zamilovala do místního výrobce čokolády Wilhelma. Jak už to bývá, rodiče dívky vztahu nepřáli a zakázali jí se s Wilhelmem stýkat. Milenci se tak rozhodli, že si budou posílat dopisy, které budou nechávat na tajném místě – v dutině místního dubu. Po roce otec Minny na vše přišel, ale místo trestu dal dvojici svolení ke sňatku. Svatba pak proběhla symbolicky pod korunou onoho dubu.

Příběh se šířil po okolí Eutinu brzy se našly další páry, které si nechávaly psaníčka v dutině tohoto stromu. V roce 1927 už bylo dopisů tolik, že německá pošta zřídila stromu vlastní poštovní adresu. Díky tomu mohli lidé z celé země posílat dopisy a měli jistotu, že dojdou na správné místo.

Ze stromu se stala postupem času spíše seznamka. Platí v ní jednoduché pravidlo. Kdokoliv si může přečíst všechny dopisy ve stromě, ale vzít si domů a odpovědět může jen na jeden. Zbytek musí vrátit zpět pro další zájemce.

Podle záznamů německé pošty dojde do dubu na 1000 dopisů ročně. Nejvíce jich chodí v létě. Pořad BBC se také pokusil zmapovat, jak úspěšný je dub jako seznamka. Podle tvrzení BBC strom spojil 100 manželství, je mezi nimi i sám Martens, který svou paní našel také přes dopis v dubu. Dalších romantických vztahů, které u oltáře neskončily, bude nejspíš daleko více.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu