válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena žije, jako kdyby byla pořád druhá světová válka

Žena žije, jako kdyby byla pořád druhá světová válka
Zdroj: yorkshirepost.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Joanna Francis říká, že se narodila příliš pozdě. V jejím světě se totiž čas zastavil někdy kolem roku 1939 a podle toho dnes čtyřicetiletá Britka žije. Nemá televizi ani počítač, nejezdí v autě a v automatické pračce prala naposledy před deseti lety. Její domek v malebné vesnici Burton upon Stather v hrabství Lincolnshire je přesnou replikou toho, jak se bydlelo před téměř 80 lety.

Yvonne Pokorná 28. dubna 2017

Joannu období druhé světové války přitahovalo odjakživa, už jako dítě se cítila nejvíc doma v muzeích, kde se vystavovaly exponáty ze 30. a 40. let. “Začala jsem vcelku brzy shromažďovat různé starožitnosti, ale teprve až když jsem se přestěhovala do tohoto domu před deseti lety, se tahle doba stala mým čtyřiadvacetihodinovým životním stylem,” vypravovala Joanna britským médiím.

Ze svého domu odstranila jakékoli znaky moderní doby a každý pokoj zařídila ve stylu 30. let. Místo ústředního topení používá kamna na tuhá paliva. Štípá dřevo, prádlo pere ve škopku, potraviny skladuje v chladné spíži. Obléká se do dobového oblečení, čte dobové časopisy, poslouchá jazz a jezdí na kole z roku 1937.

“Každé ráno scházím dolů a vylévám nočník do venkovního záchodu. Lidé si myslí, jak je to těžké, ale není – zvyknete si,” líčí Joanna své každodenní zvyklosti.

Joanna se obejde bez vymožeností dnešní moderní doby. Prádlo pere ve škopku.

Joanna se obejde bez vymožeností dnešní moderní doby. Prádlo pere ve škopku.

Ve snaze učinit svůj idylický svět ještě realističtějším, žije jen z válečných přídělů, tak jak bylo zvykem v době druhé světové války. Na zahradě si pro každý případ také nechala postavit provizorní protiletecký kryt. Jediným jejím ústupkem moderní době je mobilní telefon, který jí umožňuje zůstat v kontaktu s přáteli. Nicméně v noci v jejím domě jen málokdy svítí světlo. “Lidé si myslí, že nejsem doma, ale já jim říkám, že je blackout,” prozrazuje.

Leckterému z dnešních současníků by takový styl života připadal poněkud nudný, ale Joanna ujišťuje, že se rozhodně nenudí. Kromě toho, že má oproti svým současnicím více domácích prací, najde si čas i na zábavu. O víkendech vyráží na historické vojenské akce, kde poznala spoustu nových přátel. Najít muže, který by s ní sdílel její vášeň pro staré časy, se jí však nedaří.

Další články

Zavří­t reklamu