Ella White patřila k pasažérům první třídy, a proto měla větší šance, že přežije.

Ella White patřila k pasažérům první třídy, a proto měla větší šance, že přežije. | zdroj: livescience.com


Žena z Titanicu měla speciální vycházkovou holi se žárovkou. Svítila s ní na cestu přeživším

TÉMATA: titanic | katastrofy | aukce

user-avatar

Simona Knotková

2. 09. 2019 | 11:30

Mezi pasažéry, kteří přežili Titanic, byla také pětapadesátiletá Ella White. Její vycházková hole, která sehrála svou roli během osudného rána, byla před nedávnem vydražena za obří sumu.

Ella White se na palubě Titanicu ocitla společně se svou dlouholetou přítelkyní, šestatřicetiletou učitelkou Marií Grice Young. Dvojice žen, doprovázená sluhou a pokojskou, cestovala po Evropě a v době tragédie byla zrovna na zpáteční cestě do svého newyorského sídla. Mezi jejich zavazadly byla mimo jiné kuřata z Francie, které ženy měly v plánu po návratu domů chovat.

V osudnou noc byla White ve svém apartmánu. Když loď narazila do ledovce, skoro to ani nezaznamenala. "Byl to jenom malý otřes. Nikdy bych neřekla, že by to mohlo mít takový dopad. Myslela jsem si, že jsme jenom projeli oblasti s kamínky. Nebylo na tom nic děsivého," vzpomínala později.

Po příchodu na horní palubu se dozvěděla, že Titanic narazil do ledovce. Žádná panika mezi cestujícími se ale zprvu nekonala. Nikdo nevěděl, jak moc vážná situace je. Ženy se loučily se svými manželi s vidinou, že se brzy zase shledají. White, Young a pokojská nasedly do záchranného člunu číslo 8, který byl na vodu spuštěn jako druhý. Dvaadvacet žen doplňovala čtveřice mužů vybraných z lodního personálu. Jak se brzy ukázalo, situace pouze využili ke snadnému přístupu do člunu a žádný z nich neuměl řídit loď.

"Když jsme se odřízli od lodi, dva muži, kteří tu s námi byli, vytáhli cigarety… Představte si, v takové situaci! Všichni muži byli na člunu pod záminkou, že budou veslovat. Jeden z nich vzal veslo a začal pádlovat na všechny strany. 'Proč si to veslo nedáte do držáku?' zeptala jsem se ho. 'Myslíte do té díry?' opáčil. 'Nikdy předtím jsem ho neměl v ruce.' Obrátila jsem se na dalšího muže a ten mi řekl to samé: 'Nikdy jsem ještě nevesloval, ale snad to nějak zvládnu.' A tyto muže posadili na člun, zatímco všichni ti skvělí chlapi, kteří nás mohli chránit, zůstali na palubě Titanicu," vypovídala White.

Ona sama cestujícím poskytla světlo, které bylo zabudované v její přepychové vycházkové holi z bakelitu. Pořídila si ji v Evropě, když utrpěla zranění na noze. Lampy ve člunech byly podle jejích slov úplně k ničemu. Po 45 minutách se osazenstvo rozhodlo vrátit k Titanicu a nabrat další přeživší. Na místo se vrátili zrovna v čase, kdy obří kolos mizel v hlubinách Atlantiku. Všichni ze člunu 8 katastrofu přežili a White poté žila s Young až do své smrti v roce 1942 ve Westchesteru.

Letos v srpnu byla na Rhode Islandu dražena její luxusní hole. Vyhrál ji zájemce, který za ni nabídl přes 1,4 milionů korun.

user-avatar

Simona Knotková

2. 09. 2019 | 11:30

Zavří­t reklamu