válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena vymyslela pohodlné jednodílné plavky. Zatkli ji za nemravnost

Žena vymyslela pohodlné jednodílné plavky. Zatkli ji za nemravnost
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Plavání je oblíbená sportovní disciplína, kterou si bez omezení mohou užívat lidé všech věkových kategorií a pohlaví. Ještě na začátku 20. století tomu tak přitom nebylo.

Simona Knotkova 3. října 2019

Zatímco ženy dnešního západního světa mají k dispozici tu nejpohodlnější plavkovou módu, díky které je pobyt ve vodě příjemnější a bezpečnější, není tomu tak dávno, kdy pro ně plavání bylo skoro za trest. Na pláži či plovárně se musely ukazovat výhradně v dlouhých šatech nebo dlouhých kalhotách, takzvaných pantalónech, ve kterých se jim o komfortním pohybu mohlo jen zdát. Navíc riskovaly, že je těžká látka nacucaná vodou stáhne ke dnu. Aby bizarností nebylo málo, mnoho žen se k vodě nechávalo dovážet ve speciálních vozítkách. Minimalizovala se tak možnost, že by je v „plavkách“ viděl někdo mimo vodu. Jedna žena absurdní příkazy ale odmítala akceptovat.

Australanka Annette Kellerman (1887–1975) začala původně plavat kvůli zdravotním problémům, kterými trpěla v dětství. Její nohy byly příliš slabé a posílit je mělo mimo jiné pravidelné plavání. Kellerman si však v plavání našla životní vášeň a brzy začala vyhrávat všelijaké závody. „Není nic více osvobozujícího než plavání… Všechny životní okovy spláchnou vlny,“ nechala se jednou slyšet. Co ovšem osvobozující nebylo, byly plavací úbory, které ženy viktoriánské doby musely nosit.

Annette Kellermann v jednodílných plavkách doplněných punčocháči

Annette Kellermann v jednodílných plavkách doplněných punčocháči

Kellerman proto v roce 1905 vynalezla nový prototyp plavek. Jednodílná souprava zakrývala vše podstatné, ale zároveň usnadňovala pohyb ve vodě. Bylo ji také možné doplnit punčocháči. Ani to ale nestačilo k tomu, aby konvenční společnost nebyla pohoršená. Na pláži v Bostonu byla žena dokonce zatčena za údajnou nemravnost. Tato zkušenost jenom posílila její přesvědčení. Po založení vlastní kolekce ji začaly následovat další firmy a jednodílné plavky si pomalu razily cestu do dámských šatníků.

Annette Kellerman si později udělala jméno i ve vaudeville či na stříbrném plátně. Stala se vůbec první představitelkou hlavní ženské role, která se ukázala ve filmu nahá (A Daughter of the Gods, 1916). Do dnešních dnů se bohužel nedochovala žádná kopie tohoto snímku. O jejím životě byl pro změnu natočen muzikál Million Dollar Mermaid s Esther Williams v hlavní roli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu