válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena údajně vypila vlastní krev a zemřela. Ukazuje ji posmrtné foto

Žena údajně vypila vlastní krev a zemřela. Ukazuje ji posmrtné foto
Zdroj: vintag.es

Po internetu koluje příběh o pozadí posmrtné fotografie z roku 1909. Údajně se jedná o snímek ženy obviněné z čarodějnictví, která spáchala rituální sebevraždu vypitím vlastní krve.

Simona Knotkova 5. dubna 2018

Ioana Constantinescu byla sedmadvacetiletá žena, která žila v rumunském městě Temešvár. Na rozdíl od většiny křesťanských obyvatel vyznávala zoroastrismus, íránské náboženství, praktikované zejména ve starověké Perské říši. Dodnes se na východu Asie najde několik jeho vyznavačů. Ioana se svou odlišnou vírou nicméně budila v konzervativní městské společnosti rozruch. Za vším měla stát hlavně dvojice ministrů a jejich manželek, kteří ji označili za uctívačku Ďábla, pijící krev místních dětí.

Veřejný lynč vyvrcholil událostí z 21. října 1909. Rozzuřený dav tehdy nebohou ženu vyhnal ven a na ulici se do ní pustil. Iona skončila v nemocnici, ze které ve zuboženém stavu o dva dny později dobrovolně odešla domů. Další ráno byla nalezena mrtvá. Podle pitevní zprávy ale nezemřela na následky zranění. Pravou příčinou byla prý rituální sebevražda. Na jejích rukách a nohách doktoři objevili velké tržné rány, které si prý způsobila sama. Krev poté sbírala do pohárků a pila. Právě požitá krev následně způsobila smrt. Dá se této verzi příběhu ale věřit?

Za prvé neexistují žádné oficiální zprávy o úmrtí ženy. Také další informace o jejím životě nepochází ze spolehlivých zdrojů a do dnešních dnů přežily například ve formě básně neznámého autora. Podle fotografie, která zůstává jediným skutečným důkazem, se ani nezdá, že by Ionu někdo těžce zbil. Mrtvá žena leží pokojně na lůžku a její tvář nevykazuje žádné modřiny nebo známky tržných ran. Není také jasné, jak by se zraněná žena byla vůbec schopna dostat sama po dvou dnech z nemocnice. I kdyby se tak stalo, nakonec je pravděpodobnější, že zemřela jednoduše na vnitřní krvácení, nikoliv z důvodu, že by krev, kterou lékaři objevili v jejích útrobách, vypila.

Jedno je ale jasné – rádi se necháváme strašit. A ať už je pravda o „krvelačné Ioaně“ jakákoliv, jako děsivá historka funguje dobře i po letech.

Další články

Zavří­t reklamu