válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena trpí vzácnou poruchou. Od puberty si pamatuje všechno, co zažila

Žena trpí vzácnou poruchou. Od puberty si pamatuje všechno, co zažila
Zdroj: odditycentral.com

Rebecca Sharrock z Brisbanu je jednou z osmdesáti dosud známých jedinců, kteří trpí vzácným syndromem hyperthymésie. Díky němu si pamatuje takřka všechno, co ve svém životě zažila. Bohužel se to týká i těch horších věcí.

Simona Knotkova 25. května 2017

Rebecca Sharrock si detailně pamatuje vše, co zažila, od svých dvanácti let. Její paměť však v útržcích dosáhne ještě dál. Dodnes si dokáže vybavit, jak ji škrábaly šaty na jejích prvních narozeninách, jak se bála Minnie, kterou tehdy dostala, nebo jak malou měla radost z narození své mladší sestry.

„Někdy si mámy na něco zeptám a ona mi odpoví jinak než minule. ‚Ale naposledy jsi říkala něco jiného,‘ odvětím ji. ‚Naposledy? Kdy naposledy?‘ ptá se. ‚Před pěti lety,“ odpovídám,“ vypraví sedmadvacetiletá žena o soužití se vzácnou poruchou.

Coby fanynka Harryho Pottera zná dokonce každé slovo ze sedmidílné série a jakoukoliv náhodnou větu dokáže hravě spojit s konkrétním dílem, jeho kapitolou a dokonce i stranou. Hyperthymésie má ale i svou stinnou stránku.

Oproti všem příjemným vzpomínkám si mladá Australanka pamatuje samozřejmě i ty špatné. A to může být velký problém, pokud má člověk za sebou těžké časy. „Jednou z největších dovedností člověka je schopnost zapomínat, zbavit se v hlavě věcí, které jsou nepotřebné. Lidé trpící syndromem tuto možnost ale nemají. Proto spousta z nich říká, že je to velké břemeno,“ říká Allison Langdon, moderátorka pořadu 60 Minutes tanice Channel 9, která o Rebecce natočila reportáž.

Sama Sharrock přiznává, že ani ve škole jí její stav příliš nepomáhal. Jak si pamatovala všechny informace, nedokázala z nich vyfiltrovat ty podstatné. „Nedělá to z vás génia,“ přiznává.

Hlubší analýza jejího mozku by ale mohla pomoci lékařské vědě a odhalit klíč k léčbě Alzheimerovy choroby.

Další články

Zavří­t reklamu