válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena trpí vzácnou diagnózou. Slyší, jak jí v žilách koluje krev

Žena trpí vzácnou diagnózou. Slyší, jak jí v žilách koluje krev
Zdroj: odditycentral.com

Ticho je termín, který neexistuje ve slovníku dvaatřicetileté Skotky. Od narození trpí ojedinělou poruchu, kvůli které slyší zvuky svého těla.

Simona Knotkova 18. září 2019

Pohyb očních bulv, kolující krev v žilách nebo tepot srdce – to všechno jsou zvuky, které Gemma Cairns slýchává odjakživa. Teprve v pubertě jí po hovoru s matkou došlo, že se nejedná o normální stav a lidé tyto zvuky běžně neslyší. Od té doby navštívila množství lékařů, ale všichni jí dokázali předepsat jen léky proti ucpaným uším nebo na nosní potíže. Až v roce 2016 se dozvěděla, že trpí takzvanou dehiscencí horního polokruhovitého kanálku. Jedná se o syndrom vnitřního ucha, který je způsoben chybějící částí spánkové kosti, v případě mladé Skotky na pravé i levé straně.

„Nikdy jsem nezažila ticho, vždycky jsem měla v hlavě zvuky. Jsem schopná dělat běžné věci, ale vadí mi to, když si třeba hraju se svým synem. Příliš mnoho zvuků mě přemáhá. Někdy si chci prostě jen sednout a nic neslyšet. Vím, že neumírám, ale i tak si má diagnóza vybírá svou daň. Určité frekvence nejsem vůbec schopná slyšet. Zkoušela jsem také běhat, ale když moje srdce začne bít rychleji, je to jako bych měla pulzující šelest v uších a pociťuju závrať. Tak jsem se na to vykašlala,“ vypovídá Cairns.

Po návštěvě specialisty jí byla nabídnuta operace. S tou však bylo spojeno riziko úplné ztráty sluchu. Cairns to ale i přesto riskla. „Nemohli mi udělat obě uši najednou, protože vám to na chvíli úplně postaví mimo provoz vaši rovnováhu. Operace trvala tři hodiny a po pár dnech mě propustili. Samotná rekonvalescence byla ale vyčerpávající.“

Operaci prvního ucha podstoupila už loni v září, druhá ji čeká letos v říjnu. Do té doby se musí nadále potýkat s nevšedními symptomy. „Lidé se mě ptají, jaké to je slyšet pohyb očních bulv. Nedokážu to přesně popsat. Není to plynulý zvuk, je to spíše takové drhnutí. Kolující krev zní jako svištivý zvuk,“ popisuje.

Doufá, že se vydaří také zákrok na druhém uchu a ona poprvé ve svém životě okusí ticho.

Další články

Zavří­t reklamu