válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena si před uhořením vybrala skok. Hrůznou podívanou zachytil amatérský fotograf

Žena si před uhořením vybrala skok. Hrůznou podívanou zachytil amatérský fotograf
Zdroj: vintag.es
+ 3 fotky+ 4 fotky

Požár v atlantském hotelu Winecoff, k němuž došlo 7. prosince 1946, drží smutné prvenství. Jedná se o nejtragičtější požár hotelu v americké historii, který měl na svědomí 119 životů. Amatérské snímky požáru pořídil šestadvacetiletý Arnold Hardy.

Simona Knotkova 9. dubna 2021

V roce 1946 byl Arnold Hardy studentem Georgijského technického institutu. 7. prosince se ve čtyři ráno vracel z rande, když zaslechl sirény. Jako amatérský fotograf se rozhodl využít situace. Zavolal hasičům, kterým se představil jako novinář, a zeptal se jich, kde hoří. Dozvěděl se, že požár vznikl v nedalekém hotelu Winecoff. Hardy popadl svůj fotoaparát Speed Graphic a i s pěti bleskovými žárovkami, které tehdy nahrazovaly dnešní automatický blesk, jel taxíkem na místo.

Po příjezdu se stal svědkem děsivé podívané. Uvěznění hosté skákali z oken, jiní se pokoušeli osvobodit narychlo svázanými provazy z prostěradel. Patnáctipatrová budova neměla požární schodiště ani nouzové východy. Hosté nad třetím podlažím, kde požár vznikl, byli v pasti a velké části z nich nemohli pomoci ani bezradní hasiči. Jejich žebříky totiž dosahovaly pouze do osmého patra. Roztažené sítě zase nebyly dostatečně silné, aby vydržely pád z vyšších pater.

„Před budovou bylo snad osmnáct hasičských vozů, ale viděl jsem jenom dvě sítě. Říkal jsem si: Musím to vyfotit, ukázat veřejnosti a dosáhnout toho, aby se s tím něco dělalo. Každý vůz ve městě musí být vybavený sítí. Uvězněné oběti lezly po provazech z prostěradel a přikrývek v zoufalém pokusu dosáhnout na žebřík,“ popisoval Hardy.

V budově nebylo žádné zabezpečení proti požáru. Hosté ve vyšších patrech tak neměli šanci dostat se z hořící pasti

V budově nebylo žádné zabezpečení proti požáru. Hosté ve vyšších patrech tak neměli šanci dostat se z hořící pasti

Náhle si všiml ženy, která padala dolů. V mžiku na ni namířil fotoaparát a pořídil snímek, který mu jako prvnímu amatérskému fotografovi na světě přinesl později Pulitzerovu cenu.

„Nebyla to jenom šťastná momentka. Jednalo se o technicky velmi komplikovanou fotografii. Musel brát v úvahu světlo, teplotu. Zachytit pohybující se objekt v černočerné tmě bylo velmi složité. Z fotoaparátu vytěžil jeho maximum,“ řekl o snímku Hardyho syn Glen.

Kuriózní je, že fotograf se ještě toho dne dostal do vězení. Hasiči s policisty chtěli tehdy kontaktovat majitelé blízké lékárny, aby se dostali k zdravotnickým potřebám. Hardy jim poradil, aby v podobné situaci nedbali na předpisy a do lékárny se jednoduše dostali rozbitím dveří. Když záchranné složky jeho nápad zavrhli, udělal to sám. Následně byl v poutech zavezen do cely, odkud se dostal ven na kauci.

Po návratu domů fotografie ihned vyvolal a za 300 dolarů (cca 6700 Kč) nabídl tiskové agentuře Associated Press. Snímek skákající ženy následně obletěl světový tisk. Také on přispěl k radikálním změnám, ke kterým po tragédii ve Winecoffu došlo v požární ochraně.

Jako skákající žena byla později identifikována jednačtyřicetiletá sekretářka Daisy McCumber. Pád z jedenáctého patra odnesla se zlomenýma nohama, zády a pánví, ale přežila. V dalších deseti letech prodělala množství operací, které ji bohužel připravily o nohu. Po zbytek svého života ale nadále pracovala a zemřela v roce 1993.

119 dalších lidí to štěstí bohužel nemělo a požár v hotelu je stál život.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu