válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena si myslela, že je slepice. Příčinou mohla být deprese

Žena si myslela, že je slepice. Příčinou mohla být deprese
Zdroj: odditycentral.com

Žena z Belgie prožila duševní stav, během něhož si myslela, že je slepice. Podobných případů bylo v minulosti zaznamenáno už několik.

Simona Knotkova 14. srpna 2020

Případ popsali lékaři z Katholieke Universiteit Leuven v belgické Lovani.

Pozorovaným subjektem se stala nejmenovaná čtyřiapadesátiletá žena, kterou jednoho dne přišel navštívit její bratr. Dle jeho výpovědi sestra kvokala, kokrhala a nadouvala tváře stejně jako slepice. Muž si nevěděl se ženou rady, proto ji raději odvezl do nedaleké nemocnice. Tamní doktoři se přímo od ženy pak dozvěděli, že si myslela, že je slepice a najednou cítila zvláštní nový pocit v nohách. Po prodělaném záchvatu si na nic nevzpomínala a za své chování se styděla.

Případ může na první pohled vypadat komicky a někoho možná napadnou nelichotivé úsudky o ženině duševním zdraví. Nejedná se ale o neznámý stav a medicína má pro něj dokonce i odborné pojmenování – zoantropie. Mezi lety 1850 až 2012 byl tento psychiatrický fenomén popsán už šestapadesátkrát, a to v rozmanité podobě. Pacienti si připadali jako pes, lev, hyena, krokodýl, žába, husa, nosorožec, králík, kůň, had, včela, kanec nebo například pták. Jejich stav trval v řádu jedné hodiny až několika desítek hodin. Podle statistik bývají tímto stavem postižení především lidé z venkova a neprůmyslových oblastí.

„Klinické zoantropie nebo přesvědčení, že se člověk proměnil ve zvíře, je vzácným druhem klamu. Názory na jeho původ se různí. K tomuto jevu může dojít na základě skryté psychiatrické poruchy, ale může se jednat také o sekundární příznak strukturální nebo funkční poruchy mozku,“ napsali ve své studii výzkumníci z lovaňské univerzity, kteří se případem zabývali.

U Belgičanky mohla být spouštěčem deprese, na kterou trpí také několik jejích rodinných příslušníků. V čase zoantropické etapy se žena rovněž vypořádávala s bolestnou ztrátou jednoho z příbuzných.

Celá studie vyšla minulý měsíc v belgickém psychiatrickém žurnále Tijdschrift voor Psychiatrie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu