Skotka se narodila s darem, který může být někdy i prokletím.

Skotka se narodila s darem, který může být někdy i prokletím. | zdroj: bbc.com


Žena si myslela, že je nadprůměrně zdravá. Teprve po šedesátce zjistila, že kvůli genetické mutaci necítí bolest

TÉMATA: genetická mutace | zdraví | nemoc | bolest | léky

user-avatar

Simona Knotková

10. 04. 2019 | 12:00

Pětašedesátiletá žena ze skotského Whitebridge si celý život myslela, že má jednoduše štěstí a zdravotní komplikace se jí vyhýbají. Teprve náročná operace odhalila, že je ve skutečnosti nositelkou vzácné genetické mutace.

"Když nikdy nepotřebujete prášky proti bolesti, nenapadne vás pídit se po důvodu proč. Dokud se nad tím nepozastaví nikdo jiný, nemáte žádné pochybnosti. Byla jsem prostě jenom šťastná duše, která si nikdy neuvědomovala, že je na ní něco zvláštního," vypraví Jo Cameron. Na skutečnost, že je obdařená genetickou mutací, díky/kvůli (doplňte podle vlastního uvážení) které necítí žádnou bolest, přišla vlastně úplnou náhodou.

Delší dobu na sobě pozorovala, že chodí mírně nakřivo. Ač necítila žádnou bolest, jeden z odborníků ji podrobil důkladnějšímu vyšetření. To ukázalo, že její kyčelní kloub je v tak dezolátním stavu, že bylo divu, že mohla vůbec existovat bez prášků. Po jeho výměně lékaři objevili další zdravotní komplikaci – prsty ženy byly zasažené osteoartózou. Varovali ji, že po další operaci bude pravděpodobně cítit nesnesitelnou bolest. Jo byla ale opět v pořádku. To už doktoři začínali tušit, že v jejím případě půjde asi o něco víc než odvahu a snížený práh bolesti. Další testy provedené University College London (UCL) a Oxfordskou univerzitou odhalily, že Jo trpí vzácnou genetickou mutací a necítí bolest.

Zpětně přiznává, že bolest necítila dokonce ani při porodu, který byl sice "divný", ale jinak si ho vlastně "docela užívala". "Bolest má svůj důvod, varuje vás, že je něco špatně. Není zlé mít v sobě takový alarm. Na stranu druhou bych ale na svém stavu nic neměnila," říká Jo.

Že je Joe "jiná", nezaznamenalo ani její nejbližší okolí. Na fotografii je s manželem a matkou.

Absence bolesti přitom není její jediná "superschopnost". Dle svých slov celý život ani neví, co je to úzkost nebo stres. "Říká se tomu šťastný gen nebo gen zapomnění," vysvětluje. "Vždycky jsem s tím štvala druhé, jak jsem byla pořád šťastná a hodně jsem zapomínala. Teď mám pro to aspoň konečně omluvu."

Vzpomíná na lehkou autonehodu z nedávné doby, která ji emočně nijak nezasáhla. "Druhý řidič se třásl, ale já zůstala v klidu. Prostě se u mě nerozvinula žádné reakce. Není to odvaha, je to jen absence strachu."

Její případ by mohl přispět lékařskému výzkumu a pomoci lidem s pooperační bolestí nebo chronickou bolestí. "Lidé se vzácnou necitlivostí k bolesti mohou být velkým přínosem pro vědu. Snažíme se pochopit, jak jejich genetická mutace ovlivňuje způsob, jakým prožívají bolest. Pokud proto existují další takoví jedinci, vyzýváme je, aby se nebáli ozvat," říká spoluautor studie publikované v britském anestetickém žurnálu James Cox.

user-avatar

Simona Knotková

10. 04. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu