válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena si do soudní síně oblékla kalhoty. Soudce ji za to poslal do vězení

Žena si do soudní síně oblékla kalhoty. Soudce ji za to poslal do vězení
Zdroj: latimes.com

V roce 1938 se u losangelského soudu probíral případ vloupání. Namísto něho si ale hlavní pozornost pro sebe ukradla svědkyně, která se v soudní síní objevila v kalhotách.

Simona Knotkova 24. ledna 2019

10. listopadu 1938 se uskutečnilo soudní řízení v případu dvou mužů podezřelých z vloupaní. Jednou ze svědčících byla také Helen Hulick, osmadvacetiletá učitelka z mateřské školky. Právě kvůli ní muselo být slyšení nakonec posunuto na jiný den. Žena se v soudní síni totiž objevila v zelenooranžových kalhotách, čímž proti sobě popudila soudce Arthura S. Guerina. Nařidíl jí, aby si na další den soudu oblékla šaty.

„Vzkažte soudci, že si stojím za svými právy,“ nenechala se Hulick jeho příkazem zastrašit v rozhovoru pro LA Times. „Pokud mi nařídí, abych si oblékla šaty, neudělám to. Mám ráda kalhoty, protože jsou pohodlné.“

Jak řekla, tak taky udělala. O pět dní později se před soudem objevila znovu ve stejném šacení. Guerin tak musel celé řízení opět posunout a ženě navíc pohrozil, že pokud příště nepřijde řádně oblečená, čeká ji trest.

„Když jste do soudní síně naposledy přišla oblečená v kalhotách, upoutala jste na sebe pozornost diváků, vězňů a soudních atašé víc než náš případ. Byla jste požádána, abyste se vrátila v oblečení přijatelném pro soudní proces. Dnes tu ale opět stojíte ve stejných kalhotách, a otevřeně se tak vzpíráte soudu a jeho povinnosti vést řízení spořádaným způsobem. Tímto vám nařizuji vrátit se zítra v přijatelných šatech. Jinak vám bude zabráněno v případu svědčit, protože tímto bráníte výkonu spravedlnosti. Buďte ale připravena na to, že budete podle zákona potrestána za pohrdaní soudem,“ sdělil ve svém proslovu.

Hulick si stála na svém i tentokrát. Doprovázená advokátem Williamem Katzem novinářům řekla: „Poslouchejte, kalhoty nosím od svých patnácti let. Kromě společenských šatů doma žádné jiné nemám. Pokud soudce chce, abych přišla ve společenských šatech, klidně. Taky příště si vezmu kalhoty a pokud mě za to pošle do vězení, doufám, že tím aspoň pomůžu dalším ženám, aby už navždy mohly nosit kalhoty.“

Na další den ji trest skutečně neminul a na pět dní byla poslána za mříže. Na kauci byla ale zase propuštěna a její advokát případ zaslal k odvolacímu soudu. Zde byl rozsudek Guerina zrušen a Hulick mohla k soudu konečně svobodně přijít ve svých oblíbených kalhotách.

Závěrečná pointa? Když se o několik měsíců znovu konalo soudní řízení, Hullick si ke zlosti soudce oblékla šaty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu