válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena si deset let každý měsíc barvila vlasy. Teď má cirhózu jater

Žena si deset let každý měsíc barvila vlasy. Teď má cirhózu jater
Zdroj: odditycentral.com

Barvíte si často vlasy? Potom zpozorněte. Žena z čínského města Charbin na pravidelné zkrášlování totiž nepěkně doplatila.

Simona Knotkova 3. dubna 2018

První bílé vlasy objevila nejmenovaná padesátiletá žena na své hlavě ve třiceti letech. Ve čtyřiceti se jejich počet už natolik zvýšil, že si je začala pravidelně barvit v kadeřnickém salóně. Každý měsíc po dobu deseti let absolvovala jedno barvení. Letos na svůj zkrášlovací zvyk ale doplatila.

Jednoho dne se cítila podivně unavená a kůži měla zbarvenou dožluta. V nemocnici jí lékaři diagnostikovali cirhózu jater v pokročilém stádiu. Zprvu však netušili, odkud má nemoc svůj původ. Žena podle anamnézy nebrala žádné léky a neměla ani problém s alkoholem. Nakonec se jako příčina ukázalo pravidelné barvení vlasů.

„Většina barev na vlasy obsahuje tucty chemikálií, z nichž jsou některé pro lidský organismus velmi nebezpečné. Patří mezi ně například nitrobenzen a anilin. Tyto látky jsou snadno absorbovány pokožkou hlavy a po vstupu do organismu jsou metabolizovány v játrech,“ říká ředitel interního oddělení nemocnice v Charbinu Fu Lijuan.

Pokud si ženy už musí vlasy barvit, mají se podle něj ubírat k barvám s přírodním složením.

Další články

Zavří­t reklamu