Pořádné vysmrkání přináší možná úlevu, ale nic by se nemělo přehánět.

Pořádné vysmrkání přináší možná úlevu, ale nic by se nemělo přehánět. | zdroj: allthatsinteresting.com


Žena se tak důkladně vysmrkala, že si přivodila frakturu obličeje

TÉMATA: fyziologie | fraktura | smrkání | medicína | kosti

user-avatar

M. Šindlauerová

28. 04. 2020 | 08:00

Není nad to se pořádně, poctivě a s vervou vysmrkat. Po osvěžujícím pocitu volného nosu touží každý, kdo si k nosním dírkám přikládá kapesník. Jenže věděli jste, že si takovým snaživým vysmrkáním můžete přivodit i pěkně nepříjemné problémy?

Všechno se to přihodilo, když byla šestatřicetiletá žena z Velké Británie v práci. Podle svých slov se jako vždy docela normálně vysmrkala, ale zničehonic začala vidět všechno rozmazaně. Asi o dvě hodiny později jí oteklo levé oko a spustila se krev z levé nosní dírky, což vzápětí doprovodila velmi intenzivní bolest v oblasti levé půlky hlavy a krku. Kolegové zavolali ženě záchranku, která ji odvezla do nemocnice. Tam se vyděšená pacientka podrobila vyšetření CT, jež odhalilo frakturu kosti levého očního důlku.

Odborně se tomuto úrazu říká orbitální emfyzém, což se dá laicky popsat jako situace, kdy se vzduch dostane do měkké tkáně obličeje a nemůže ven. A tlačí na kosti v okolí tak, až se nakonec zlomí. Obecně jsou kosti v této lokalitě velmi křehké a jemné, ovšem lékař, který postiženou ženu ošetřoval, se s případem, že by smrkání způsobilo takovýto úraz, nikdy předtím nesetkal. Spíše se takovéto diagnózy dočkali pacienti, které někdo silně udeřil do obličeje nebo kteří dostali do oka třeba baseballovým míčkem. Doktor vyslovil hypotézu, že měla možná žena přece jen jisté predispozice, které k fraktuře napomohly. Jako například oslabenou stukturu obličejových kostí, popřípadě její neřest v podobě dvaceti vykouřených cigaret denně.

Fraktura naštěstí nebyla nijak vážná, operace nebylo třeba. Hlavní hrdinka celého příběhu dostala recept na léky proti bolesti a dnes už se její zrak vrátil zcela k normálu. Jeden problém ale přesto přetrvává: každý den se jí do levé poloviny hlavy vrací bolest, která trvá 30 minut nebo i několik hodin.

Docela by nás zajímalo, jestli se s takovým případem setkali i čeští lékaři. Možná jste si totiž všimli, že Češi smrkají opravdu hodně nahlas a mohutně – a dávno už to není záležitost jen mužského pohlaví. Nějakou rešerši na toto téma se nám bohužel nepodařilo dohledat. Obáváme se však, že pokud si decentní Britka smrknutím nalomila kost v obličeji, u Čechů, kteří se často s nějakou delikátností nepářou, by se na kapesníku objevily přinejmenším kusy mozku.

user-avatar

M. Šindlauerová

28. 04. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu