válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena se stala prvním dítětem ze zkumavky. Její rodině po narození vyhrožovali

Žena se stala prvním dítětem ze zkumavky. Její rodině po narození vyhrožovali
Zdroj: metro.co.uk
+ 9 fotek+ 10 fotek

Umělé oplodnění je dnes běžnou lékařskou metodou, díky které ženy řeší neschopnost otěhotnět. Není to ale tak moc dávno, kdy byla asistovaná reprodukce zbrusu novou revoluční technikou. Úplně prvním "dítětem ze zkumavky" se poté stala dnes čtyřicetiletá Angličanka Louise Brown.

Simona Knotkova 16. února 2019

Lesley a John Brownovi se o zplození dítěte neúspěšně pokoušeli devět let. Jak později lékaři zjistili, žena měla bohužel neprůchodné vejcovody. Touha mít vlastního potomka byla ale tak silná, že se na konci 70. let manželé rozhodli podstoupit novou experimentální techniku. Vajíčko se během ní oplodňovalo spermií mimo ženskou dělohu. Společně s Lesley bylo vybráno také dalších 281 žen. Pouze u dvanácti embryí ale došlo k úspěšnému přenesení do dělohy. Jen pět případů z nich poté skončilo otěhotněním. Lesley byla mezi nimi.

Dcera Louise se jí císařským řezem narodila 25. července 1978 v oldhamské nemocnici, a stala se tak prvním dítětem ze zkumavky na světě. O úspěch celé operace se zasloužila dvojice lékařů Patrick Steptoe a Robert Edwards společně s asistentkou Jean Purdy. Ti také následně dohlíželi, jestli se u holčičky nevyskytují žádné komplikace. Pro lékařskou vědu to byla velká revoluce. Ne všichni ale sdíleli nadšení z pokroku. Louise byla už od raného věku ostře sledována britskými médii. Klid neměli ani její rodiče, kterým neznámí lidé posílali výhrůžné dopisy.

„Ani nevím, jaké to je nemít za zády neustále média a lidi, kteří by neznali mé jméno,“ vypráví žena, která loni oslavila čtyřicáté narozeniny. „Jako teenager jsem se sama sebe ptala: ‚Proč já?‘ Zvykla jsem si ale na to a už o tom ani nepřemýšlím.“

Doktor Robert Edwards s jedním z narozených dětí. V roce 2010 byl za svůj přínos vědě oceněn Nobelovou cenou.

Doktor Robert Edwards s jedním z narozených dětí. V roce 2010 byl za svůj přínos vědě oceněn Nobelovou cenou.

Z revoluční metody byla ostatně i velká část lidí nadšená. Zejména ženy, které nemohly otěhotnět přirozenou cestou, velebily nejenom doktory, ale i rodičky, které se jako první rozhodly experimentální metodu podstoupit. Díky nim se i ony mohly jednoho dne stát matkami.

„Největší vděk nám asi projevila žena z bulharské Sofie, která po porodu přijela, jenom aby mě objala a poděkovala za to, co moje máma udělala. Kdybych se nenarodila já, neměla by ani ona své dítě. Bylo to velmi dojemné setkání,“ vzpomíná Louise.

Ona sama je dnes matkou dvou chlapců, kteří byli počati přirozenou cestou. Oba rodiče už ztratila, otec zemřel těsně před narozením jejího prvního syna, matka o pět roků později.

I když bude Louise už navždy zapsaná v historii jako první dítě ze zkumavky, nepřipadá si nijak výjimečná. „Jsem jenom obyčejný člověk, a o tom to je. Skutečnost, že jsem naprosto normální, přispěla k tomu, že je umělé oplodnění dnes běžnou věcí přístupnou pro všechny,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu