válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena se při jízdě eskalátorem nedržela zábradlí. Soudí se kvůli tomu už deset let

Žena se při jízdě eskalátorem nedržela zábradlí. Soudí se kvůli tomu už deset let
Zdroj: thestar.com

Bela Kosoian z provincie Québec před deseti lety neuposlechla značku, podle které se při jízdě eskalátorem měla držet zábradlí. Dodnes kvůli tomu objíždí soudy.

Simona Knotkova 2. května 2019

Psalo se 13. května 2009, když tehdy sedmatřicetiletá žena z Lavalu mířila na hodinu historie do nedaleké montrealské univerzity. K přesunu využila metro, které obě města spojuje oranžovou linkou. Byla to ta stejná trasa, kterou skoro každý den jezdila po dobu čtyř let. Tentokrát bylo ale něco jinak.

V té době zrovna řádila prasečí chřipka, tak se Kosoian rozhodla neuposlechnout piktogram, který cestující nabádal k držení se na eskalátorech. Bohužel si jí všiml policista Fabio Camacho. Muž ženě nařídil, aby následovala značku a chytla se zábradlí. Kosoian ho neuposlechla, a na to byla vyzvána k předložení občanky.

„Zeptala jsem se: ‚Co jsem udělala, že po mně chcete průkaz?‘ Je to přece moje osobní volba, zda se zábradlí budu držet, nebo ne. Když jsem sjela po schodech dolů, k policistovi se přidal jeho kolega. Oba mě popadli za ruce a odvedli mě do své pracovny. Pak do mě začali strkat a násilím mi vzali batoh, odkud si vytáhli mou občanku. Následně mě spoutali. Byla jsem z toho v šoku. Copak nežijeme v zemi, kde existují nějaké zákony?“ vypovídá žena.

Za svůj „přestupek“ dostala pokutu v hodnotě cca 2,2 tisíc korun a dalších cca 7,3 tisíc za maření policejního výkonu, když odmítla předložit průkaz totožnosti. O tři roky později byla u městského soudu zproštěna viny. Karta se poté však obrátila a Kosoian po vyhraném soudu pro změnu zažalovala policisty a montrealský dopravní úřad. Za způsobenou újmu po nich žádá více jak 1,5 milionu korun.

„Nejde mi o peníze,“ vypovídá. „Žádný zločin jsem nespáchala a nic špatného jsem neudělala. Jde tu ale o to, že policie zneužila svou moc.“

Násilné jednání policistů jí přivodilo šok a začaly se u ní objevovat příznaky posttraumatické stresové poruchy. „Bála jsem se chodit ven, nemohla jsem spát, třepala jsem se, chtěla jsem jenom pořád sedět potmě doma. Vyhýbala jsem se všem místům, kde bylo metro. A pokaždé, když jsem viděla policistu, říkala jsem si: ‚Přišli mě zase zatknout.'“

Případ se letos dostal k Nejvyššímu soudu, kde se po letech snad konečně dočká rozřešení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu