Dvojice židovských sourozenců a jejich potomci jsou dnes na světě jenom díky řeckým sestrám.

Dvojice židovských sourozenců a jejich potomci jsou dnes na světě jenom díky řeckým sestrám. | zdroj: independent.co.uk


Žena se po 75 letech setkala s židovskou rodinou, které zachránila život

TÉMATA: druhá světová válka | holocaust | židé

user-avatar

Simona Knotková

6. 12. 2019 | 11:00

Mezi lidmi, kteří během holocaustu pomohli Židům, byla také Řekyně Melpomeni Dina. Společně se svými sestrami u sebe ukrývala rodinu Mordechaisových.

Mordechaisovi byli majitelé obchodu s oblečením ve Veroia. Když začaly deportace řeckých židů, azyl jim poskytl bratr jejich služebné, který sedmičlennou rodinu s pěti dětmi schoval u sebe v podkroví. Kvůli stísněnému prostoru členové rodiny trpěli zdravotními potížemi a po roce bylo třeba změnit místo. Tehdy přišly na scénu sestry Giannopoulouvy.

Nejstarší z nich, Efthimia, se u rodiny zaučovala jako švadlena. Protože jako sirotek pocházela z nemajetných poměrů, Mordechaisovi ji školili zadarmo. Žena se svými sestrami Bethleemou a Dinou se jim tuto službu rozhodla splatit. Společně je ukryly do místnosti v jejich domě a dělily se s nimi o skromné porce jídla, které dostávaly na příděl. Problém nastal, když jedno z dětí židovských manželů onemocnělo a muselo být převezeno do nemocnice, kde později zemřelo. Mordechaisovy poté někdo nahlásil a oni museli ze svého místa úkrytu uniknout. Sestry na ně však ani tentokrát nezanevřely. Pomohly jim utéct do hor a opatřily jim oblečení. Právě díky nim se rodina dožila konce války.

Zatímco obě starší sestry už zemřely, nejmladší Dina, která měla ke konci války čtrnáct let, byla v roce 1994 za pomoc židům oceněna titulem Spravedlivý mezi národy. Letos v listopadu poté židovská organizace Jewish Foundation for the Righteous zorganizovala v prostorách památníku Jad Vašem v Jeruzalémě setkání potomků rodiny Mordechaisových s Dinou.

Mezi čtyřiceti zástupci židovské rodiny byly také dvě ze zachráněných dětí, Sarah Yanai (86) a Yossi Mor (77). "Schovávali jsme se v jejím domě. Zachránila nás. Jenom díky ní jsme tady teď celá širá rodina," nechala se slyšet Yanai.

Podle výkonné viceprezidentky organizace Stanlee J Stahl se možná jednalo o úplně poslední setkání tohoto druhu. Většina přeživších podle jejích slov totiž už zemřela nebo není schopná nadále cestovat.

user-avatar

Simona Knotková

6. 12. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu