válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena se obléká, jako by žila v 19. století

Milu Povoroznjuk z ukrajinského města Vinnycja odjakživa fascinovala móda starých časů. Před dvanácti lety se přidala ke spolku nadšenců pro rekonstrukce středověkých bitev, pro který šila historické kostýmy. Sama si oblíbila módu konce 19. století a začátku 20. století. U šití a občasného převlékání se do dobového šatstva ale nezůstalo. Před dvěma lety tomuto stylu propadla se vším všudy a definitivně dala sbohem modernímu šatníku plnému rychlé spotřební módy.

Thumbnail # Podívejte se na kolorované fotografie dívek z eduardovského období
Mohlo by Vás zajímat:

Podívejte se na kolorované fotografie dívek z eduardovského období

„První jsem začala nosit vintage košili, pak sukni, a nakonec vintage kousky postupně zaplnily můj šatník a já si všimla, že je upřednostňuji před svým běžným oblečením. Cítím se tak mnohem víc pohodlně a sebevědomě a dnes už je prakticky nosím každý den,“ vypráví mladá žena.

Veškeré šaty a doplňky si vytváří sama, nebo je skupuje po sekáčích a bleších trzích. Nejraději má styl z eduardovského období. „Byl to věk nevinnosti. Před první světovou válkou vypadali lidé krásně a svobodně. Nejenom že mi vyhovuje oblečení z této doby, ale také celkový obraz ženy z tohoto času – je zdravá, krásná, má svěží vlasy, které si nepotřebuje vlnit, ani nepotřebuje nosit tlustou vrstvu make-upu. Ženám stačil ruměnec, zvýrazněné oční linky a obočí a trocha pudru pro vyrovnání odstínu pleti.“

Dobová móda má i své nevýhody. Dlouhé sukně a bílé punčochy se snadněji špiní, a tak je víc práce s jejich čištěním či se musí častěji měnit. „Torturu“ v podobě nošení korzetu si Povoroznjuk ale nemůže vynachválit. Nosím ho každý den. Je třeba, aby byl dobře ušitý a přesně na vaši postavu. Mě v něm dokonce přestala bolet záda! Nesmíte ho moc utahovat.“

O jejím životním stylu se můžete více dozvědět na Instagramu, kde má více než 67 tisíc followerů. Ukrajince se rovněž podařilo vybudovat si slušnou základnu fanoušků na TikToku, kde ji sleduje 247 tisíc lidí.

Další články

Zavří­t reklamu