válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena se narodila s orgány na opačné straně. Žila tak skoro stovku let

Žena se narodila s orgány na opačné straně. Žila tak skoro stovku let
Zdroj: iflscience.com

Lékaři z Oregonu narazili během pitvy na vzácnou tělesnou anomálii. Devětadevadesátiletá žena žila s orgány na opačné straně, než na jaké je měla mít.

Simona Knotkova 25. října 2019

Odborným termínem situs inversus je označován stav, během kterého jsou hlavní vnitřní orgány umístěny na opačné straně od své normální polohy. Lékaři z oregonské univerzity ho odhalili u téměř století staré Rose Marie Bentley, která své tělo po smrti věnovala vědeckému zkoumání. Na správném (levém) místě měla jen srdce. Ještě více než samotná anomálie mediky udivila skutečnost, že se žena s podobnou kondicí dožila vysokého věku. O své diagnóze se za svého života nikdy nedozvěděla.

Anomálie se objevuje u cca jednoho dítěte z 22 tisíc narozených (méně než 0,0045 % populace). Ještě menší počet ale neumírá během prvních let života. Dospělého věku se dožívá pouze jeden člověk z 50 milionů narozených s tímto postižením. Na vině jsou především srdeční komplikace, které anomálii provází. Medicínská literatura uvádí dva další případy lidí, kteří překročili sedmdesátý rok života. Je proto až k neuvěření, že se u Bentley nejenom neobjevily žádné komplikace, ale dožila se také věku, na který většinou nedosahují ani zdraví jedinci.

Zrcadlově umístěné orgány přitom nebyly jedinou zvláštností, na kterou lékaři během pitvy přišli. Žena trpěla také hiátovou hernií, během níž je horní část žaludku vyklenutá trhlinou v bránici. Další abnormalitou byla nezvykle dlouhá horní dutá žíla, která kromě odkysličené krve z horní části těla odváděla také krev ze stěny hrudního koše a břišní dutiny. Neobvyklou funkcí disponovala rovněž trojice jaterních žil, které krev odváděly přímo do pravé srdeční síně namísto toho, aby první prošla dolní dutou žílou.

„Mámě by se to určitě líbilo. Vědomí, že je odlišná, by na její tváři vyvolalo velký úsměv,“ nechala se slyšet dcera Louise Allee. Podle ní ženu trápila za jejího života pouze artritida. Jinak uloženého orgánu si všiml chirurg, který jí odstraňoval slepé střevo. Žádný doktor však nikdy nevyjádřil podezření, že by se mohlo jednat o takto rozsáhlou tělesnou anomálii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu