válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena se 27 let starala o domácnost. Na bývalém manželovi za to vysoudila miliony

Žena se 27 let starala o domácnost. Na bývalém manželovi za to vysoudila miliony
Zdroj: odditycentral.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Starost a péče o domácnost a rodinu je taky práce, kterou vám ale nikdo nezaplatí. Argentinka se to rozhodla dotáhnout až k soudu. A překvapivě vyhrála.

Simona Knotkova 29. června 2019

Ještě donedávna bylo běžné, že se o celou domácnost starala výhradně žena a muž plnil pouze funkci živitele. Podobně tomu bylo také u ženy z Argentiny, uváděné zpravodajskými weby pod iniciály M. L. Zatímco její muž chodil do práce, ona se dvacet sedm let starala o domácnost a děti. Rodině před kariérou dala přednost i přesto, že byla majitelkou diplomu z ekonomie.

Po třiceti letech manželství ale skončilo a žena se rázem ocitla bez velkých vyhlídek do budoucna. V té době jí bylo už šedesát a její šance na pracovním trhu se rapidně snížily. Zatímco si sama nemohla najít zaměstnání a pobírala jen malý důchod, bývalému manželovi se dle jejích slov vedlo velmi dobře. M. L. se proto rozhodla pro vcelku netradiční krok – muže zažalovala za to, že se o něj dvacet sedm let starala a nic za to nedostávala. A co je ještě překvapivější? Soud její žalobu přijal a muži přikázal zaplatit kompenzaci v hodnotě 8 milionů pes, tedy cca 4,1 milionů korun.

Podle soudkyně Victorie Famé sehrála svou roli právě skutečnost, že je žena ve svých letech a bez předchozích zkušeností v podstatě nezaměstnatelná. „Ekonomická závislost manželek na svých manželích je jedním z hlavních mechanismů, kvůli kterým jsou ženy v naší společnosti podřadné,“ okomentovala pozadí procesu.

Odborníci jsou názoru, že se jedná o zcela revoluční rozsudek. „Verdikt je velmi novátorský, protože uznává, že to, co děláme v domácnostech a jak se o druhé staráme, je rovněž práce, do které investujeme čas, úsilí a dovednosti. Nikdo to ale nevidí a ženy za to nedostávají žádný plat,“ sdělila zástupkyně výkonného ředitele organizace pro genderovou rovnoprávnost v Latinské Americe Lucia Martelotte.

Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj dělají ženy doma více neplacené práce než muži z deseti nejvyspělejších zemí světa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu