válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena restauruje staré fotky. Odhalí vám krásu našeho světa před 100 lety

Žena restauruje staré fotky. Odhalí vám krásu našeho světa před 100 lety
Zdroj: vintag.es
+ 12 fotek+ 13 fotek

Starých fotografií není nikdy dost. Dobře to ví i Američanka Diana Metzinger, která se zabývá jejich restaurováním. Ve svém nejnovějším projektu se zaměřila na cestovatelské snímky.

Simona Knotkova 11. března 2019

Do restaurování fotek se žena z Clevelandu pustila už loni. Tehdy na crowfundingové platformě Kickstarter představila projekt The Past In Focus (česky Minulost v hledáčku) a poprosila ostatní, zda by jí celý proces nepomohli zafinancovat. Pozitivní odezva dárců ji překvapila.

„Podpora, které se mi dostalo od komunity na Kickstarteru, byla obrovská. Nikdy mi nedocházelo, kolik lidí se zajímá o restaurované staré fotografie!“ říká Diana Metzinger.

Díky vybraným penězům se mohla pustit do práce, jejímž výsledkem byla stovka dříve neviděných snímků. Některé z nich byly pořízeny před více jak sto lety a pozorovateli nabízí pohled do života tehdejších lidí.

Starých fotek, čekajících na své restaurování, je ale v archivech samozřejmě ještě víc. Proto se Metzinger rozhodla letos spustit druhý projekt, tentokrát s názvem The Grand Tour (Velký výlet). Jak už název může napovídat, nová kolekce fotek bude zaměřená výhradně na cestování a nabídne exkluzivní pohled na místa celého světa před mnoha desetiletími. Konkrétně se jedná o snímky pořízené v letech 1870–1930. Kromě turisticky provařených lokací, jako jsou Benátky nebo Egypt, ukazují i exotičtější lokace, kam se dřív ještě moc necestovalo.

„V archivech bylo pohřbeno tolik nádherných fotografií. Chtěla jsem, aby je mohli ocenit také ostatní. Restaurační práce je časově velmi náročná, a abych se jí mohla naplno věnovat, musela jsem se na chvíli vzdát svého malého obchodu s historickými fotografiemi. Z toho důvodu jsem ostatní znovu poprosila, zda by mi pomohli s financováním.“

Také na druhý projekt se ženě podařilo za méně než 48 hodin vybrat celou částku. Zájemci si mohli zakoupit také limitovanou digitální edici The Past in Focus.

Do připravované kolekce restaurovaných fotek The Grand Tour nahlédněte prostřednictvím naší galerie. Poslední čtyři snímky vám představí také fragment z The Past In Focus.

Další články

Zavří­t reklamu