Tato žena ušla desítky tisíc kilometrů po celých Spojených státech, jen aby hlásala mír

Tato žena ušla desítky tisíc kilometrů po celých Spojených státech, jen aby hlásala mír | zdroj: thevintagenews.com


Žena putovala 28 let po celých Spojených státech, jen aby hlásala mír

TÉMATA: ženy | cestovatelé | osobnosti

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 01. 2019 | 09:07

Od roku 1953 do roku 1981 procházela žena se stříbrnými vlasy Spojené státy. Říkala si Posel míru a do roku 1964 ušla 40 tisíc kilometrů. Pak už přestala kilometry počítat. Byla odhodlána putovat tak dlouho, dokud lidstvo nepochopí, že se má vydat cestou míru.

Na své pouti se setkala s tisícovkami lidí, se kterými hovořila o jejich životech a o tom, jak je důležité žít v míru. Nikdy nepoužívala peníze, nosila jedno oblečení a vystačila si jen s kartáčkem na zuby a hřebenem. Živila se tím, co jí lidé dali, a spala v přístřeší, které jí poskytli. Jak říkala, její cesta by skončila, pokud by jí lidé přístřeší a stravu přestali dávat. Ale to prý nikdy nehrozilo, lidé k ní byli velmi přátelští a vstřícní.

Její rodné jméno bylo Mildred Lisette Normanová (1908– 1981). Byla vegetariánka, pacifistika, mystička, spirituální vůdkyně a aktivistka. Stala se první ženou, která za jeden rok prošla náročnou Appalachian Trail. Nejméně šestkrát přešla přes celé Spojené státy.

V roce 1953 si nechala v kalifornské Pasadeně úředně změnit jméno na Peace Pilgrim. V Pasadeně také začala její nekonečná pouť. Tou dobou probíhala korejská i studená válka, později vypukla válka ve Vietnamu. Proti všem těmto konfliktům žena vždy aktivně vystupovala a obávala se globální atomové války, která by mohla zničit celý svět. Promlouvala v kostelech, na univerzitách, v médiích. Dělala to, co  filmový Forest Gump, jen mnohem déle.

Byla jakousi živoucí kronikou historie a změn, které se udály v Americe mezi 60. až 80. lety. A že to byla výrazná celospolečenská i kulturní proměna! Její cesta by zřejmě trvala mnohem déle, ovšem zahynula, když ji srazilo auto poblíž Knoxu ve státě Indiana. Tou dobou po sedmé přecházela celé Spojené státy. 

 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 01. 2019 | 09:07

Zavří­t reklamu