válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena putovala 28 let po celých Spojených státech, jen aby hlásala mír

Žena putovala 28 let po celých Spojených státech, jen aby hlásala mír
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Od roku 1953 do roku 1981 procházela žena se stříbrnými vlasy Spojené státy. Říkala si Posel míru a do roku 1964 ušla 40 tisíc kilometrů. Pak už přestala kilometry počítat. Byla odhodlána putovat tak dlouho, dokud lidstvo nepochopí, že se má vydat cestou míru.

Tomáš Chalupa 8. ledna 2019

Na své pouti se setkala s tisícovkami lidí, se kterými hovořila o jejich životech a o tom, jak je důležité žít v míru. Nikdy nepoužívala peníze, nosila jedno oblečení a vystačila si jen s kartáčkem na zuby a hřebenem. Živila se tím, co jí lidé dali, a spala v přístřeší, které jí poskytli. Jak říkala, její cesta by skončila, pokud by jí lidé přístřeší a stravu přestali dávat. Ale to prý nikdy nehrozilo, lidé k ní byli velmi přátelští a vstřícní.

Její rodné jméno bylo Mildred Lisette Normanová (1908– 1981). Byla vegetariánka, pacifistika, mystička, spirituální vůdkyně a aktivistka. Stala se první ženou, která za jeden rok prošla náročnou Appalachian Trail. Nejméně šestkrát přešla přes celé Spojené státy.

V roce 1953 si nechala v kalifornské Pasadeně úředně změnit jméno na Peace Pilgrim. V Pasadeně také začala její nekonečná pouť. Tou dobou probíhala korejská i studená válka, později vypukla válka ve Vietnamu. Proti všem těmto konfliktům žena vždy aktivně vystupovala a obávala se globální atomové války, která by mohla zničit celý svět. Promlouvala v kostelech, na univerzitách, v médiích. Dělala to, co filmový Forest Gump, jen mnohem déle.

Byla jakousi živoucí kronikou historie a změn, které se udály v Americe mezi 60. až 80. lety. A že to byla výrazná celospolečenská i kulturní proměna! Její cesta by zřejmě trvala mnohem déle, ovšem zahynula, když ji srazilo auto poblíž Knoxu ve státě Indiana. Tou dobou po sedmé přecházela celé Spojené státy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu