válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena přivedla na svět dvojčata dvěma porody. Dělilo je od sebe 11 týdnů

Žena přivedla na svět dvojčata dvěma porody. Dělilo je od sebe 11 týdnů
Zdroj: mirror.co.uk

Se vzácným případem se setkali lékaři kazašské nemocnice. Rodička tam přivedla na svět dvojčata dvěma od sebe oddělenými porody.

Simona Knotkova 29. srpna 2019

První dítě, holčičku Liju, přivedla devětadvacetiletá Lilija Konovalova na svět 24. května letošního roku. Jednalo se o předčasně vyvolaný porod a 822 gramů vážící dívka musela následující měsíc strávit na jednotce intenzivní péče, kde bojovala o přežití. Dětská nadílka tím ale nekončila. V břichu ženy totiž v tu dobu ještě stále pobýval chlapeček Maxim, který nikam nepospíchal. Na svět byl přiveden teprve 9. srpna a na rozdíl od své starší sestry vážil skoro tři kilogramy. Sourozenci byli od sebe oddělení jedenácti týdny.

Lékaři zjistili, že Konovalova trpí abnormalitou známou pod latinským termínem uterus didelphys. V podstatě se jedná o dvojitou dělohu. Každé z dětí se tedy vyvíjelo odděleně.

„Když mi bylo řečeno, jakou diagnózou trpím, byla jsem v šoku. Bála jsem se o život svého předčasně narozeného dítěte. Lékaři byli ale úžasní. To, co se jim podařilo, je zázrak. Prokázali, že jsou skuteční profesionálové,“ nechala se slyšet šťastná a vděčná matka.

Poprvé rodila už před sedmi lety, kdy bez velkých komplikací dala život prvorozené dceři. Teprve nyní se přišlo na to, jakou gynekologickou anomálií trpí.

„O stavu matky jsme se dozvěděli téměř okamžitě během prvního porodu. Naši specialisté proto dělali vše pro to, aby druhý porod proběhl v pořádku. Po celou dobu byla žena v našem středisku, starala se o již narozenou dívku a čekala na druhý porod,“ sdělil zástupce ředitele nemocnice v Oralu Eset Jeralin.

Podle kazašského ministra zdravotnictví se jedna o první podobný případ v zemi, který byl zaznamenán. Oddělené porody dvojčat jsou obecně nejenom mimořádně ojedinělé, ale ještě vzácnější je tak dlouhá mezera mezi jednotlivými narozeními jako v případě ženy z Oralu.

Obě děti se nyní mají čile k světu a váží přes 4,5 kilogramů. Doma se na ně už těšila jejich sedmiletá sestra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu