válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena přišla k lékaři s nezvyklým problémem. Z dásní jí vyrůstaly chloupky

Žena přišla k lékaři s nezvyklým problémem. Z dásní jí vyrůstaly chloupky
Zdroj: sciencealert.com

V žurnálu ústní medicíny byl popsán případ nezvykle umístěného ochlupení. Žena z Itálie ho našla mezi svými zuby.

Simona Knotkova 11. února 2020

V roce 2009 navštívila nejmenovaná devatenáctiletá žena poprvé lékaře kvůli nevšední tělesné anomálii. Mezi zuby jí vyrůstaly chloupky. Doktoři z Università degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli její případ popsali jako gingivální hirsutismus, tedy stav, během něhož dochází k růstu chloupků na dásni.

V minulosti, konkrétně v 60. letech, bylo popsáno jen pět dalších takových případů. Pokaždé se ovšem jednalo o mužské pacienty. Lékaři proto pátrali dál a pomocí hormonálních testů a ultrazvuku zjistili, že žena trpí syndromem polycystických ovarií, který se kromě neplodnosti či nepravidelné menstruace projevuje právě nadměrným ochlupením na tváři či na končetinách. Ze zaznamenaných případů se medicína však dosud nesetkala se situací, kdy by se tento syndrom projevoval také na ústní sliznici.

Doktoři chloupky chirurgicky odstranili a ženě předepsali hormonální antikoncepci, což problém dočasně vyřešilo. Když ale prášky o šest let později vysadila, chloupky byly znovu na světě. O rok později se její stav dokonce zhoršil a chloupky začaly rašit na dalších místech úst.

Lékaři se jejím případem tentokrát začali zabývat důkladněji. Odebrali část tkáně a pod mikroskopem objevili chloupek, který si prorážel svou cestu skrz nezvykle silnou dásňovou tkáň. I když jsou vlasové folikuly v ústech jev mimořádně nezvyklý, podle jejich teorie by to mohla vysvětlovat skutečnost, že slizniční tkáně uvnitř úst jsou velmi podobné těm tkáním, které stojí za vytvořením kůže u embrya. V ústech se stejně tak obvykle vyskytují žlázy produkující maz, které u některých jedinců způsobují takzvané Fordyceovy skvrny.

„Neexistuje vysvětlení, proč by se tento vcelku běžný nález projevoval podobnou anomálií, a zároveň v ústech nebyly přítomny skvrny,“ píšou autoři studie vydané v žurnálu Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology.

Další články

Zavří­t reklamu