válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena přežila 41 dní na moři poté, co její snoubenec spadl přes palubu

Žena přežila 41 dní na moři poté, co její snoubenec spadl přes palubu
Zdroj: allthatsinteresting.com

Tami Ashcraftová a její snoubenec Richard Sharp vyrazili na své jachtě z ostrova Tahiti do San Diega. Ovšem po cestě se dostali do cesty mohutnému hurikánu 4. stupně. Jejich životy se ocitly ve smrtelném ohrožení.

Tomáš Chalupa 16. června 2018

Poslední, co Ashcraftová uslyšela předtím, než upadla do bezvědomí, byl křik jejího snoubence. Když se později probrala, všude bylo plno vody a její snoubenec nebyl na palubě. Jachta byla těžce poškozená a všude kolem bylo plno předmětů a odlomených částí lodi.

Ashcroftovou čekalo 41 dní uprostřed oceánu na třináctimetrové jachtě Hazana. Byla stejně jako její snoubenec zkušenou mořeplavkyní. Ostatně i tento výlet neměl být žádnou dobrodružnou plavbou, ale jen rutinní plavbou z jednoho místa na druhé. Ovšem je pravda, že takto dlouhou plavbu zatím nepodnikli. Na moři byli oba více než na souši, a pokud měl někdo zvládnout i extrémní situace, byli to oni dva. Sharp to ovšem nezvládl a Ashcroftová měla sama co dělat, aby loď udržela na hladině.

Hurikán Raymond, který je zasáhl, byl extrémně silný a patřil do čtvrté kategorie. Překvapil je, když změnil svůj předpokládaný kurz a oni se mu dostali do cesty. Museli čelit desetimetrovým vlnám a silnému větru o rychlosti 225 km/h. Smrtící kombinace i pro mnohem větší plavidla, ne tak pro poměrně malou jachtu.

Loď hurikán přečkala spíše zázrakem, ovšem byla velmi těžce poškozená a potápěla se. To už se naštěstí Ashcraftová probrala z bezvědomí, do kterého ji uvrhla jedna silná vlna, která ji mrštila proti stěně kajuty. Zjistila, že loď nemá pohon, navigaci, stěžeň je zlomený a jachta je téměř neovladatelná.

Jediné, co měla k dispozici, byl sextant, který objevila při vysoušení kajuty. Na jídlo jí zbylo jen několik konzerv se sardinkami a nakládaným ovocem. Přesto byla odhodlaná doplout k nejbližšímu ostrovu, kterým byl Hilo na Havaji.

Loď driftovala po oceánu 41 dní, než si jí všimla japonská výzkumná loď. Ta ji dotáhla na ostrov Hilo. Pro Ashcraftovou byla celá plavba vyčerpávající a navíc velmi traumatická. Přišla o svého snoubence a prošla si peklem. Svůj příběh sepsala do knihy a také jej popsala několika novinám. Vždy zdůrazňovala, že nejtěžší nebylo přežít nebo udržet loď na hladině, ale vyrovnat se s tím, že Sharp zahynul ve vlnách.

V prvních měsících po svém zachránění vždy říkala, že už se nikdy nezamiluje, že její život je u konce a neví, jak pokračovat dál. Na lodi se snažila přežít, ale na souši na ni celá situace dolehla ještě více. Ovšem dnes je šťastně vdaná a má dvě děti. Celý příběh jí dnes připomíná jen sextant pověšený na zdi. „Připomíná mi, jak se dostat domů. Zachránil mi život,“ uzavírá Ashcraftová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu