válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena odmítá digitální fotografii. K focení dětí použila více než 160 let starou techniku

Má k dispozici ty nejmodernější fotografické technologie. Přesto si jednapadesátiletá španělská fotografka Jacqueline Roberts vybrala k vytvoření série s dětskými portréty techniku, která byla „in“ před více než 160 lety. Řeč je o takzvaném kolodiovém procesu. Jeho podstatou je exponování a vyvolávání za mokra (odtud pochází i alternativní název mokrý proces), což zajišťuje kvalitní negativ a dokonalou reprodukci fotografie. Tato metoda byla využívána zejména v letech 1851 až 1885.

Současná digitální fotografie je podle Roberts povrchní. I když jsme dnes schopni vytvořit nekonečné množství snímků s těmi nejlepšími parametry, úplně se vytratil původní smysl fotografie. „Kolodiový proces je pro mě druh vnitřní cesty. Stav mysli. V dnešním digitálním světě jsme zahlceni obrázky. Když se ohlédneme zpět, fotografie byly dřív jedním z nejcennějších majetků. Byl to poklad, který byste zachránili z hořícího domu. Toto emoční spojení s fotografiemi dnes ztrácíme. Většina ze snímků, které pořizujeme, se stává bezcennou a jednorázovou,“ vypráví Roberts.

Sérii fotek, na které zachytila děti na pomezí raného dětství a puberty, pojmenovala poeticky Nebula. Název podle ní skvěle vystihuje povahu výsledného díla. Dnešnímu pozorovateli, zvyklému na instantní a přefiltrované fotky z chytrých mobilů a aplikací, může připadat až strašidelné.

„Moje portréty jsou o času. Plynoucí čas. Pozastavený čas. Čas před námi a za námi. Portréty ze série Nebula si vyžadovaly dlouhou expozici, což uklidnilo sedící natolik, že se odpojili od svého bezprostředního okolí, jako by se pozastavili v čase a prostoru. Nebula, latinský výraz pro mlhu, reflektuje zmatek dospívání se všemi psychologickými a emotivními změnami, které s ním souvisí,“ vysvětluje žena umělecký záměr.

Portréty dětí ze série Nebula si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu