válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena odhalila, kdo by její dědeček, a málem omdlela. Byl to masový vrah!

Žena odhalila, kdo by její dědeček, a málem omdlela. Byl to masový vrah!
Zdroj: telegraph.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

Jako čtyřtýdenní novorozeně dali Jennifer Teegeovou do sirotčince. Její matka byla Němka, otec Nigerijec, ani jeden si dítě nechat nechtěl. V sedmi letech ji adoptovali noví rodiče. Vždy se ale zajímala o své biologické rodiče a také o dědečka s babičkou. Už jako dospělá žena listovala jednou knihou v hamburské knihovně, když tu málem omdlela. Na obálce knihy byla její biologická matka a kniha nesla název – Musím milovat svého otce, že?

Tomáš Chalupa 12. května 2015

Kniha pojednávala o jejím dědečkovi, kterého nikdy nepotkala. Byl to Amon Goeth, velitel koncentračního tábora Plaszow v Polsku. Jeho přezdívka byla Řezník a odpovídala tomu, jak se k vězňům choval. „Zabíjel lidi po tuctech. Co je horší, líbilo se mu to,“ řekla Teegeová k tomu, co se v knize dočetla.

Goeth se podílel na „vyčištění“ varšavského ghetta a zabil v něm na 2000 Židů. Dalších nejméně 12 000 usmrtil v koncentračním táboře Plaszow. Byl to naprostý sadista. Cvičil své dva psy k trhání lidí a samozřejmě k tomu využíval Židy. Pokud se projížděl po táboře na bílém koni s bílými rukavicemi na rukou a bílým šátkem kolem krku, znamenalo to jediné – bude se brutálně vraždit. Jeho polský soudce ho později označil jako „lidské převtělení Satana“. Jeho postava byla dokonce ztvárněna ve filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Byl to onen velitel tábora, který střílel každé ráno pro zábavu vězně puškou ze svého balkónu.

Teegeová studovala tuto příšernou postavu dějin a snažila se najít vysvětlení pro jeho bestiální chování. Nějakou dobu se domnívala, že za jeho sadismem mohla být nějaká traumatická příhoda z dětství. Ale podle všeho byl Goeth zcela duševně v pořádku. Jeho poslední čin před tím, než byl v roce 1946 oběšen, bylo provolávání Heil Hitler a zvedání pravice k nacistickému pozdravu.

Babička Teegeové pracovala v Goethově rezidenci jako služka. Stala se Goethovou milenkou, přestože si ji nikdy nevzal. Těšila se však jistým privilegiím, podle ostatních služek trávila většinu času poslechem hudby s okurkovou maskou na obličeji.

Teegeová o svém pátrání po předcích napsala knihu s příznačným názvem Můj děda by mě zastřelil. V rámci svého pátrání se setkala s jedním přeživším Židem z Plaszowa. „Řekl mi, že můj děda byla pro něj ta nejhorší noční můra, jakou jako dítě mohl zažít. Dlouho si prý nebyl jistý, zda na schůzku se mnou má přijít. Ale když jsme si spolu povídali, nakonec mi řekl, že jsem jeho dárek k narozeninám. Vysvětlil to tak, že nyní vidí, že se historie už nikdy nebude opakovat.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu