válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena odešla z práce, aby se mohla stát hospodyňkou na plný úvazek. Od rána do večera se stará o manžela a dům

Žena odešla z práce, aby se mohla stát hospodyňkou na plný úvazek. Od rána do večera se stará o manžela a dům
Zdroj: mirror.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ne všechny ženy si užívají volnost a možnosti, které jim v minulém století přinesla emancipace. Třicetiletá Britka se dokonce vzdala svého zaměstnaní, aby se mohla stát domácí hospodyňkou na plný úvazek.

Simona Knotkova 5. října 2019

„Žiju život, který jsem si vždycky přála. Je sice plný práce, ale těší mě, že se můžu starat o svého manžela,“ tvrdí Katrina Holte, která se loni rozhodla skoncovat s konvenčním životem a jako za starých let žít výhradně pro domácnost a rodinu. Inspirací jsou jí hospodyňky z 50. let. Podle tehdejší doby se i obléká a pořizuje si nábytek. Šitím vintage oblečků si něco málo vydělává. Hlavním zdrojem obživy je pro ni ale její muž, osmadvacetiletý Lars.

„Můj manžel si toho velmi váží. Vyrůstal v domácnosti, kde matce pomáhal s vařením a uklízením, takže to vůbec není žádný despota. Je to ta nejněžnější bytost, jakou znám. Kdybych někdy, nedej Bože, připravila večeři pozdě, nerozčílil by se. Myslím, že pro něj ale velmi znamená, když jídlo dostává na čas. Každý muž potřebuje, aby ho žena čas od času rozmazlovala,“ míní Katrina.

Její obyčejný den začíná o půl sedmé. V tomto čase se budí a Larsovi chystá oblečení do práce, snídani a obědový balíček. Po své vlastní snídani věnuje patnáct minut krátké rozcvičce. Poté se namaluje a načeše vlasy. Plně nastrojená se pouští do každodenní domácí rutiny plné praní, utírání prachu, zametání, vysávání a šití. Kolem čtvrté hodiny nastává příprava poctivé večeře.

„Když večeře ještě není hotová, podám mu sklenici vody a talíř s malou svačinkou v podobě sýrů, sušeného ovoce nebo oříšků. Po příchodu domů má Lars ve zvyku sám si věšet kabát. V příručce z 50. let jsem se ale dočetla, že to neznamená, že jste špatná hospodyňka,“ prozrazuje žena. Po večeři následují stolní hry, sledování starého pořadu nebo společné čtení.

Foto ze svatebního alba. Tehdy žena ještě chodila do běžného zaměstnání

Foto ze svatebního alba. Tehdy žena ještě chodila do běžného zaměstnání

Ač Britka žije velmi netypickým životem pro dnešní moderní dobu, tvrdí, že se jedná o její vlastní volbu a nikdo ji jako ženu neutlačuje. Manžel prý vydělává hodně peněz, a proto si zaslouží, aby mu někdo věnoval plný servis. „Myslím, že jako ženy bychom se měly podporovat. Pokud některá chce být hospodyňkou, neměly bychom říkat, že to není správné. Co je správné pro jednoho, nemusí být správné pro druhého. Všichni musíme dělat to, co je správné pro nás.“

Dodává, že si uvědomuje, že ani staré časy nebyly idylické, ale lidé si aspoň více vážili druhých. „Zlatým pravidlem bylo, abys ostatním nedělal to, co nechceš, aby oni dělali tobě. Žádná dekáda není dokonalá, v 50. letech zase panovaly velké společenské problémy. Tehdy jste ale třeba mohli nechat dům odemčený a nemuseli se bát, že vás někdo vyloupí. Lidé dnes také zapomínají, jak s ostatními slušně mluvit. Pořád někam spěchají a neumí říkat prosím nebo děkuji. Starají se jen sami o sebe. Dřív bylo přitom třeba normální, že si mezi sebou hospodyňky půjčovaly nádobí a jejich děti si hrály v sousedství. Nic takového už neexistuje.“

Nyní má Katrina v plánu pořídit si s manželem čtyři děti. Nejraději by měla dívky, které by mohla navlékat do stejných šatů, jaké nosí ona.

Další články

Zavří­t reklamu