válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena nemohla bojovat ve válce, tak se stala mužem

Žena nemohla bojovat ve válce, tak se stala mužem
Zdroj: wikicommons

Deborah Sampsonová nemohla bojovat ve válce za svobodu, kterou vedly americké kolonie proti Velké Británii. Ženy se do války braly maximálně jako markytánky, ale rozhodně ne válečnice. To byla výsada mužů. Tak se Sampsonová stala mužem.

Tomáš Chalupa 10. května 2018

Sampsonová se narodila 17. prosince roku 1760 v Plymptonu v Massechusetts. Když vypukla válka za nezávislost, silně toužila se do ní zapojit. Věděla, že jako ženu ji do žádné bojové jednotky nevezmou. Tak se rozhodla změnit účes i vizáž a v květnu 1782 narukovala jako Robert Shurtleff do Kontinentální armády, konkrétně do 14. Massechusettského regimentu pod vedením kapitána George Webba.

Sampsonová patřila k nejvyšším „mužům“ v jednotce. Byla na ženu velmi vysoká a převyšovala i většinu mužů. Byla proto zařazena do jednotky lehké pěchoty, což byla v rámci jednotky elitní garda, kterou tvořilo 60 nejvyšších mužů.

Jednotka se přesunula z Bellinghamu do Worcesteru, kde se jejího vedení ujal plukovník William Shepard. Hned v první bitvě byla Sampsonová dvakrát zasažena kulkami z mušket do nohy. Bála se, že pokud ji začne ošetřovat vojenský lékař, rychle přijde na to, že je žena. Proto si obě kulky vytáhla sama za pomoci nože a pletací jehlice. Druhá kulka ale vězela v ráně velmi hluboko a z tohoto zranění se Sampsonová nikdy plně nezotavila.

Přesto zůstala u jednotky a zúčastnila se dalších bitev. Dva roky si nikdo nevšiml, že jeden z nejlepších vojáků regimentu je ženského pohlaví. V roce 1873 ale ve Philadelphii onemocněla horečkou společně s mnoha muži jednotky. Všichni byli posláni do nemocnice. Tam lékař Barnabas Binney konečně přišel na to, že Robert Shurtleff je ve skutečnosti žena. Lékař se ovšem rozhodl, že bude její tajemství respektovat, a tak nikomu tuto skutečnost nehlásil. Jenže věc se stejně provalila a i její velící důstojník už věděl, že má v jednotce ženu.

Sampsonová byla propuštěna z armády ovšem se všemi vojenskými poctami. Dostala osobní dopisy a poděkování od generálů Patersona, Jacksona a Sheparda. O jejím případu psaly také noviny. Po svém propuštění si Sampsonová vzala farmáře Benjamina Gannetta. Chodila také vyprávět do škol o svých zážitcích. Byla jí přiznána vojenská penze, takže se Sampsonová stala vůbec první ženou na světě, která pobírala plnou vojenskou výsluhu. Sampsonová zemřela ve věku 66 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu