válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena navštívila tajemné Sentinelce, kteří nedávno zabili Johna Chaua, neuvěříte, jak to dopadlo

Žena navštívila tajemné Sentinelce, kteří nedávno zabili Johna Chaua, neuvěříte, jak to dopadlo
Zdroj: boredpanda.com

Světová média informovala o izolovaném kmenu Sentinelců, který je údajně krvelačný a zabije každého, kdo na jejich ostrov zavítá. Důkazem byla nedávná smrt Johna Chaua, který chtěl Sentinelcům kázat o Ježíši Kristovi. Úřady vstup na ostrov zakazují, nechce se tam ani policii pro Chauovo tělo. Ovšem před 27 lety se na ostrov dostala žena z Indie a nestalo se jí vůbec nic.

Tomáš Chalupa 14. prosince 2018

Madhumala Chattopadhyayová vedla na ostrov expedici. Sentinelce chtěla kontaktovat a poznat jejich způsob života. Nešlo o misionářskou, ale vědeckou výpravu, ale pro Sentinelce v tom těžko mohl být rozdíl. Pokud platí to, co o nich říkají dnešní experti a úřady, Chattopadhyayová měla být mrtvá. Jenže nebyla a nehrozilo jí po celou dobu ani žádné nebezpečí.

„Za šest let, co jsem se věnovala výzkumu divokých kmenů v oblasti Andamanského souostroví, se mi ani jednou nestalo, že by se ke mně někdo choval špatně. Tyto kmeny jsou primitivní z technologického hlediska, ale z hlediska sociálního jsou daleko před námi,“ říká Chattopadhyayová.

Chattopadhyayová zkoumala nejen Sentinelce, ale také další divoké kmeny, jako jsou Jarawové, Ongové nebo Shompeni. Jarawové jsou z trojice zmíněných nejcivilizovanější a udržují kontakty s vnějším světem.

Mezi Sentinelci jí hodně pomohly dary v podobě kokosů. Jakmile čluny její expedice připluly ke břehu, všichni začali házet do vody kokosy, aby ukázali, že přicházejí v míru a přinášejí s sebou dary. Sentinelci začali kokosy z vody sbírat. Chattopadhyayová se pak přemístila ze člunu do vody a pohybovala se mezi Sentinelci sbírajícími kokosy. Při dalších návštěvách ostrova pak Sentinelci luž lezli přímo do člunů a brali si z nich koksy. Podle Chattopadhyayové bylo klíčovým faktorem také to, že byla žena. Sentinelci jsou k ženám poměrně galantní a přátelští, je proti jejich povaze jim ublížit.

Podobný způsob seznamování použila i při návštěvě kmene Jarawů. I tam zabraly kokosy a následně došlo k velmi přátelskému kontaktu. Expedice Chattopadhyayové je doposud jediným novodobým mírumilovným kontaktem se Sentinelci. Nadále platí, že tento kmen je skutečně nepřátelský vůči nezvaným cizincům.

Další články

Zavří­t reklamu