válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena navštěvuje 75 let hrob britského vojáka. Zemřel, aby její rodina mohla žít

Žena navštěvuje 75 let hrob britského vojáka. Zemřel, aby její rodina mohla žít
Zdroj: dailymail.co.uk

Letos uběhlo 75 let od operace Market Garden, největší výsadkové akce ve válečné historii, která skončila vítězstvím pro Němce. Mezi mrtvými Spojenci byl také Brit William Edmond. Právě jeho hrob už léta navštěvuje žena z nizozemského Arnhemu.

Simona Knotkova 11. října 2019

Willemien Rieken bylo devět let, když válku zažila z bezprostřední blízkosti. Její bydliště Arnhem se stalo jedním z míst obří výsadkové akce, která se do historie zapsala jako operace Market Garden.

„Pamatuji si, jak jsem si s ostatními dětmi hrála venku, zatímco parašutisté klesali k zemi. Vojáci v džípech pak projížděli hlavní silnicí směrem k mostu v Arnhemu. O pár hodin později rodiče mě a sestru volali domů. Slyšeli jsme, jak se na zahradě bojuje, všude se střílelo a vybuchovaly bomby. Pamatuji si, jak silně jsem tehdy svírala otcovu ruku,“ vypráví dnes čtyřiaosmdesátiletá žena.

S rodinou se ukrývala v malém sklepě pod cukrářstvím jejího otce. V jejich domě a přilehlé zahradě se mezitím odehrávaly boje. Dveře do sklepa poté násilím rozevřel německý voják, který je podezříval, že v budově schovávají Spojence. Během výslechu na ně mířil zbraní, ale nakonec je nechal jít. Po návratů domů rodina našla na zahradě čtyři mrtvé britské vojáky.

Výsadek parašutistů během operace Market Garden

Výsadek parašutistů během operace Market Garden

Celkový počet obětí Garden Market se na straně poražených Spojenců vyšplhal na cca 17 tisíc. Byl mezi nimi také sedmadvacetiletý výsadkář William Edmond, kterého krátce po přistání s kluzákem střelil zezadu sniper. Ještě než muž zemřel, požádal své druhy, aby vzkázali jeho manželce Janet, že ji miluje. Pohřben byl společně s dalšími stovkami vojáků na válečném hřbitově v nedalekém Oosterbeeku.

Právě tam se po válce vypravili místní školáci, aby květinami uctili památku vojáků, kteří pro ně vybojovali mír. Mezi nimi byla i Rieken, která byla vyfocena u hrobu Williama Edmonda. Od té doby žena navštěvuje jeho hrob pravidelně. Výjimku neudělala ani letošního 17. září, v den, kdy uběhlo 75 let od Edmondova tragického skonu.

„Tito muži přinesli pro naši svobodu velkou oběť. Proto chodím každý rok pokládat květiny na hrob Williama Edmonda. Nikdy nezapomenu, co pro nás udělali,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu