Na bleším trhu můžete narazit na věci, které by vás nenapadly ani v tom nejdivočejším snu.

Na bleším trhu můžete narazit na věci, které by vás nenapadly ani v tom nejdivočejším snu. | zdroj: apnewsarchive.com


Žena našla na bleším trhu košili vězně z Dachau. Patřila litevskému chlapci

TÉMATA: holocaust | koncentrační tábory

user-avatar

Simona Knotková

22. 04. 2018 | 08:45

U nás máme bleší trhy, v Americe letí garážové výprodeje. Na jednom takovém se ženě z New Yorku podařilo objevit skutečnou raritu.

Jillian Eisman se přehrabovala ve starých a odložených věcech, když narazila na skutečný unikát. Mezi kousky oblečení ležela nechvalně proslulá košile s pruhy.

"Ani jsem si pak nemusela všimnout, že má na sobě číslo 84679. Hned mi bylo jasné, o co se jedná," vypráví žena.

Košili zakoupila za dva dolary (cca čtyřicet jedna korun). Neměla ovšem v plánu si ji nechat. Její další kroky vedly do výzkumného ústavu Kupferberg Holocaust Center v New Yorku, kterému vězeňský mundúr věnovala. Právě tam se díky číslu na košili dozvěděla další podrobnosti o jejím nositeli.

Ben Peres na archivním snímku

Košile patřila patnáctiletému Litevci Benzionu Pereseckiovi. Díky nízkému věku byl nacisty ušetřen od popravy a putoval do koncentračního tábora v Dachau, kde pracoval na výrobě munic. Jeho otec a sedmnáctiletý bratr to štěstí už neměli a čekala je okamžitá smrt. Po konci války pobýval čtyři roky v přechodném táboře, kde se znovu setkal s matkou a dokončil si maturitu. Nový život jako Ben Peres začal v Americe, ve které žil až do své smrti v roce 1978. O svých zkušenostech z tábora s rodinou nemluvil. Pečlivě ale vše zaznamenal na papír a právě díky těmto dokumentům mohl ústav hravě identifikovat majitele.

"Věděli jsme, že můj otec a babička byli oběťmi holocaustu. Věděli jsme, že měl bratra, kterého zabili. Moc o tom ale nemluvil," sdělila dcera Lorrie Zullo.

Stejně tak netušila o existenci košile schované v jejím bývalém domově. "Jaká je šance, že to někdo najde, pozná a ještě k tomu věnuje tomu správnému místu?" netajila svůj údiv.

Jillian Eisman koupila košili za dva dolary

Podle kurátorky výstavy Cary Lane si Peres košili pravděpodobně nechal jako důkaz svého přežití. Dle historiků jsou dochované části vězeňského oblečení přitom raritou. Ve většině případů se kvůli nebezpečí přenosu nemocí a vší spalovaly. Pro zajatce byly také bolestnou připomínkou pobytu v pekle, které se raději zbavovali.

Eisman, která sama přišla o bratra během útoku na newyorská Dvojčata, je názoru, že celý objev je důsledkem vyšších sil.

"Všechno má svou příčinu. Existuje důvod, proč jsem byla v tom domě. Existuje důvod, že jsem se přátelila s někým, kdo pracoval v muzeu holocaustu. Jaká je pravděpodobnost, že se něco takového stane? Je obtížné říct, že všechno byla jenom náhoda," uzavírá.

user-avatar

Simona Knotková

22. 04. 2018 | 08:45

Zavří­t reklamu