válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena našla kudlanku, která je neskutečně krásná

Žena našla kudlanku, která je neskutečně krásná
Zdroj: thedodo.com

Když žena najde brouka nebo jiný hmyz, zpravidla to u ní nevyvolá žádné libé pocity. Ovšem brouk, kterého našla Margaret Nevillová na své farmě, svou krásou doslova vyráží dech.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2020

Žena byla v šoku, protože tvoreček byl opravdu nádherný, jako by vypadl z pohádky nebo sci-fi filmu. Ve skutečnosti našla kudlanku Wahlbergovu, jednoho z nejdravějších tvorů v hmyzí říši. Je to pár centimetrů dlouhý překrásný druh, který je pestrobarevný a snaží se imitovat vzhled květů. Proto také jeho anglický název zní kudlanka květová.

Jde o malý druh o délce pouhých 4 až 5 centimetrů, který pochází z Afriky. Samečci se dožívají asi sedmi měsíců, samičky žijí o tři i více měsíců déle. Obě pohlaví není snadné od sebe rozlišit. Hlavním rozlišovacím znakem je počet článků zadečku. Samečci jich mají osm, samičky šest nebo sedm. Oba druhy jsou vybaveny křídly, ale létat umí jen sameček, který je rovněž o něco kratší a štíhlejší než samička. Samička má navíc na zadečku poměrně výrazné trny.

Kudlanka umí udělat dosti děsivý pohyb, když otočí svou hlavu o 180 stupňů, což jí výrazně pomáhá při hledání a lovu potravy. Tento druh sídlí v květech, kde lapá nebohou kořist, která se tam přišla nasytit nektarem. Pro člověka je neškodná, ale jak známo, sameček po páření příliš dlouhý život nemá a slouží hladové samičce jako potrava.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu