válkaČeskoslovenskoobjevy

Žena musela od dětství předstírat, že je vážně nemocná. Svou matku nakonec nechala zabít

Žena musela od dětství předstírat, že je vážně nemocná. Svou matku nakonec nechala zabít
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 2015 otřásla americkými médii zpráva o brutálním zavraždění osmačtyřicetileté Dee Dee Blanchard. Za pachatele byla později označena dcera Gypsy Rose se svým přítelem Nicholasem Godejohnem. Na celém případu udivovala skutečnost, že mladá žena byla přitom vážně nemocná a už od dětství neudělala krok bez invalidního vozíku...

Simona Knotkova 10. dubna 2021

Začalo to už v době, kdy byla Gypsy Rose kojenec. Její matka Dee Dee byla přesvědčená, že dívka trpí spánkovou apneou. Vyšetření v nemocnici její obavy nepotvrdily. Žena se však nevzdávala a pro změnu začala tvrdit, že se u holčičky rozvinulo vzácné chromozomální onemocnění. Všechno vyvrcholilo, když měla Gypsy osm. Tehdy upadla z dědova motocyklu, a i když si způsobila pouze malou odřeninu, matka ji odkázala na invalidní vozík. Podle jejího mínění dívka nemohla znovu chodit, dokud nepodstoupí sérii operací. V té době chování Dee Dee už zneklidňovalo okolí včetně jejích rodičů. Žena to ale vyřešila tak, že se i s dcerou odstěhovala na nové místo. Nepochopitelné je, že i přes neexistenci lékařských zpráv o vážném stavu dívky, jí byly státem vypláceny příspěvky.

Fotografie z doby, kdy byla Gypsy Rose malá holčička

Fotografie z doby, kdy byla Gypsy Rose malá holčička

Později se přidávaly také další zdravotní problémy v podobě svalové dystrofie, slabého zraku a epileptických záchvatů. Doktoři si s dvojicí už nevěděli rady, potřebné léky Gypsy ale stejně předepisovali. Z matky a dcery se postupně začaly stávat místní celebrity. Lidé obdivovali vůli a péči ženy a litovali krutý osud její dcery. Charitativní organizace jim pomohly postavit dům s bezbariérovým přístupem nebo je zdarma poslaly do Disneylandu. Jejich příběh se rozšiřoval i do světa, kde si získával pozornost mnohých lékařských odborníků. Hlavní potíž byla v tom…, že Gypsy Rose byla naprosto zdravá.

„Byla jsem příliš mladá na to, abych chápala, co se děje. Ke své matce jsem vzhlížela a věřila, že pro mě dělá to nejlepší. Neměla jsem žádné pochybnosti. Když se teď dívám zpátky, pociťuji smutek, protože jsem nemohla dělat věci jako normální člověk,“ vzpomíná dnes sedmadvacetiletá žena.

Dětský pokoj Gypsy

Dětský pokoj Gypsy

Pochybnosti nastoupily až v pozdějším věku. V devatenácti letech (Dee Dee tvrdila, že má jenom čtrnáct) se poprvé pokusila o útěk. Na vlastních nohách stanula před prahem šokovaných sousedů a prosila je, ať ji odvezou do nemocnice. Na poslední chvíli zasáhla matka, která všechno svedla na vedlejší účinek léků. Sousedé měli ženu v úctě, a proto její historce uvěřili.

Gypsy poté začala tajně chodit na internet, kde navštěvovala chatovací místnosti. V roce 2012 se tam seznámila s třiadvacetiletým Nicholasem Godejohnem, který měl za sebou kriminální minulost i záznamy u psychiatra. Dee Dee už tehdy něco tušila a mladou ženu přivazovala k posteli nebo jí hrozila kladivem. Po pár měsících se mladí lidé poprvé potkali naživo a měli spolu pohlavní styk. Společně začali plánovat, jak se tyranizující matky zbavit. Jako jediné východisko viděli vraždu.

Nicholas Godejohn

Nicholas Godejohn

K té nakonec skutečně došlo v půli roku 2015. Zatímco Dee Dee spala, Godejohn ji ubil k smrti. Gypsy byla celou dobu ve vedlejší místnosti a později s mužem utekla. Když sousedé našli tělo mrtvé ženy a zjistili, že Gypsy v domě není, zprvu se strachovali, že ji někdo unesl. Nakonec ale vyplavala na povrch skandální pravda o celém životě dvou žen a následné tragické dohře.

Ač byla Gypsy zneužívaným dítětem, vězení se nevyhnula. Za podíl na vraždě byla odsouzena na deset let odnětí svobody. Nicholas Godejohn na finální rozsudek stále čeká. Dee Dee Blanchard psychiatři posmrtně diagnostikovali Münchhausenův syndrom, během něhož postižená osoba předstírá tělesnou či duševní poruchu u sebe nebo u druhého.

Gypsy Rose v roce 2018

Gypsy Rose v roce 2018

Na začátku letošního roku poskytla Gypsy Rose z vězení rozhovor pro ABC News, ve kterém celého činu lituje. Zároveň je však šťastná, že konečně může žít jako normální osoba. „Ve vězení jsem už žila. Nemohla jsem nikam chodit, nemohla jsem jíst, nemohla jsem mít kamarády, nemohla jsem si hrát venku, nemohla jsem dělat nic. Tady si připadám svobodnější než doma se svou matkou. Teď už konečně můžu… prostě žít jako obyčejná žena,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu